Casting do musicalu o Korczaku

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku szuka odtwórców głównych ról dziecięcych, a także dwóch dorosłych do powstającego musicalu o Januszu Korczaku, pisarzu, pedagogu, lekarzu. Premiera planowana jest na wrzesień przyszłego roku.

Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Janusza Korczaka.

Musical "Korczak" opowiada o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie w Treblince. Spektakl powstał w Wielkiej Brytanii i miał swoją prapremierę w sierpniu 2011 r. Teraz polską wersję spektaklu wystawi Opera i Filharmonia Podlaska, która posiada do niego prawa na terenie Polski i państw ościennych.

Polska premiera odbędzie się we wrześniu w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. To pierwsza taka produkcja białostockiej instytucji.

Obecnie poszukuje ona utalentowanej muzycznie i aktorsko młodzieży, a także dorosłych, którzy wystąpią w musicalu. Casting odbędzie się 14 stycznia 2012 roku w siedzibie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Jak powiedział PAP we wtorek dyrektor instytucji, Roberto Skolmowski, poszukiwani są ludzie do dwóch obsad, w sumie piętnaście osób. Do ról dziecięcych potrzebni są młodzi ludzie, będą oni grali w grupie dzieci, którymi opiekował się Korczak. Przygotowane są dla nich partie solowe. Na casting powinni się zgłosić przede wszystkim chłopcy (po mutacji głosu) i dziewczyny w wieku 14-16 lat. Do dwóch dorosłych ról poszukiwani są mężczyźni i kobiety po 20. roku życia.

Na przesłuchania zainteresowani muszą przygotować dwa utwory muzyki współczesnej lub klasycznej, jeden po polsku, drugi po angielsku. Skolmowski powiedział, że mają być to piosenki proste, które pokażą walory głosowe i muzykalność danej osoby. Dodał, mogą to być piosenki popularne lub utwory z musicali z lat 70. i 80. Natomiast mniej interesujące będą - według dyrektora - piosenki rockowe, bo nie jest to musical z tego typu muzyką.

Podczas castingu będzie oceniana przede wszystkim muzykalność, głos, umiejętność mówienia oraz zdolności aktorskie. - Tu trzeba połączyć i zdolności aktorskie, i zdolności słuchowe, i śpiew, i muzykalność, wszystko to, co jest niezbędne w musicalu - podkreślił.

W spektaklu zagra 40 osób, oprócz osób wybranych w castingu będą to dzieci z chóru dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Dyrektor poinformował, że próby do musicalu rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia, a całość ma być gotowa w maju. Ujawnił, że przed jesienną premierą w planach jest pokazanie "Korczaka" w czasie wakacji m.in. w Treblince czy Oświęcimiu.

Janusz Korczak był lekarzem, pedagogiem i pisarzem, autorem książek dla dzieci, m.in. "Króla Maciusia Pierwszego. W 1912 roku założył w Warszawie żydowski Dom Sierot, a później także sierociniec dla polskich dzieci "Nasz Dom". Korczak został zamordowany przez Niemców w sierpniu 1942 roku w obozie w Treblince wraz ze swoimi wychowankami, którym towarzyszył w drodze na śmierć.

(-)
PAP
28 grudnia 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia