Centrala ogłasza program na sezon 2017/18

W sezonie 2017/2018 CENTRALA zaprasza na teatralną rozmowę o sprawach zasadniczych.

Po trzech latach działalności, po raz pierwszy w swojej historii, niezależna organizacja artystyczna Centrala prezentuje widzom wydarzenia przez cały sezon - od września do czerwca.

Zaczynamy 1 września od samego początku czyli od "Biblii". Projekt CENTRALI to kombinacja warsztatów plastycznych, teatru i koncertu. W inscenizacji koprodukowanej z Nowym Teatrem w Warszawie, widzowie od lat 6 będą mieli okazję poznać tę niepokojąco nieznaną księgę. Na całoroczny projekt składają się trzy spektakle, których premiery będą się odbywać co trzy miesiące.

W listopadzie zapraszamy na "Śmierć felii". Bohaterka najsławniejszej sztuki Shakespeare'a, umieszczona przez autora na drugim planie, stawiana przez interpretatorów w cieniu Hamleta, w tym spektaklu będzie mogła opowiedzieć swoją herstory. Spektakl koprodukujemy z Instytutem Teatralnym oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Również w listopadzie wznowimy "Orestesa" Eurypidesa - musical o oczekiwaniu na karę śmierci, antyczny kabaret o kryzysie demokracji. Do Krakowa wróci kultowy spektakl "Chopin bez fortepianu", zdobywca wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą.

W marcu przypominamy o wypędzeniach Żydów z Polski w latach 1968-1970 nowym spektaklem CENTRALI w Teatrze Powszechnym. Zespół historyków i prawników już od początku roku 2016 bada możliwości prawne pociągnięcia sprawców do

odpowiedzialności.

Na wiosnę zapraszamy na ostatni spektakl tego sezonu: "Sen srebrny Salomei" Juliusza Słowackiego, na dużej scenie Teatru Studio w Warszawie.

Nasze czasy stawiają przed nami fundamentalne pytania: jak świat jest zorganizowany; kto odpowiada za jego obecny kształt; kto ma głos, a kto jest tego głosu pozbawiony; na jakich

wartościach budujemy nasze społeczeństwo?

Zapraszamy na nasze spektakle, żeby wspólnie o tym pomyśleć.

CENTRALA 17/18

: krótki harmonogram:

wrzesień - "Biblia: Księga Rodzaju 1-11" - premiera

listopad - "Śmierć Ofelii" - premiera

listopad - "Orestes" / "Chopin bez fortepianu"

grudzień - "Biblia: Księga Rodzaju 12-36" - premiera

luty - "Wypędzenie Żydów z Polski w roku 1968" - konferencja prasowa

marzec - "Wypędzenie Żydów z Polski w roku 1968" - premiera

kwiecień - "Biblia: Księga Rodzaju 37-50" - premiera

maj - "Sen srebrny Salomei" - premiera

(-)
Materiał Teatru
1 lipca 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...