Ceremonie i Szac na ChTO

12. Chorzowski Teatr Ogrodowy

Widzowie ChTO jako pierwsi – poza tymi z Warszawy – mogą zobaczyć „Ceremonie zimowe” połączonych sił Montowni i Teatru WARSawy – już 20 lipca, w piątek o 19:00. Ogromna scenografia, po której wspinają się aktorzy ledwo mieści się
na scenie ChCK. Emocje podczas spektaklu będą równie wielkie jak scenografia.

Za to w niedzielę, 22 lipca o 19:00 „Szac", najnowszy spektakl Teatru Naumionego z Ornontowic pod wodzą Iwony Woźniak: spotkanie w cyklu Tyjater kery godo. Śląsk w najlepszym wydaniu. Do tego – muzyka na żywo i związana z tym niespodzianka dla Widzów.

20 lipca (piątek) o 19:00
na scenie ChCK

Teatr Montownia i Teatr WARSawy
Ceremonie zimowe

tekst: Hanoch Levin
przekład: Agnieszka Olek
reżyseria: Adam Sajnuk
scenografia i kostiumy: Katarzyna Adamczyk
muzyka: Michał Lamża
na scenie: Izabela Dąbrowska, Adam Krawczuk, Justyna Kowalska, Anna Moskal, Rafał Rutkowski, Henryk Simon, Maciej Wierzbicki

czas trwania: ok. 80 minut

Ceremonie zimowe to tragikomiczna opowieść o współczesnej rodzinie klasy średniej, której codzienną monotonią wstrząsa wiadomość o śmierci ciotki Alte Bobiczkowej. Informacja ta trafia (pod postacią syna zmarłej, Laczka Bobiczka) do rodziny w przeddzień ślubu i wesela ich jedynej córki Welwecji. Członkowie rodziny chcą uratować ceremonię zaślubin i kosztowne wesele, postanawiają więc udawać, że nie ma ich w domu. Swoista wojna postu z karnawałem uwodzi absurdem i nie tylko czarnym humorem.

***
To Levin, który łączy klaunadę z gorzkim namysłem nad szaleństwem świata i ludzkim zagubieniem. Levin, który przygląda się grze życia i śmierci, wesela i pogrzebu, ale za chwilę swoje refleksje przekłuwa serią żartów.
Jacek Wakar

Poetycki charakter tragikomicznej, określanej także jako burleska, opowieści Levina o życiu i śmierci, wydobyty został w tej inscenizacji w sposób naprawdę zachwycający.
Maciej Kędziak

Błędem byłoby jednak twierdzić, że Ceremonie zimowe to tylko komedia. Jest zbyt inteligentnie poprowadzona, by na śmiechu wszystko się skończyło. [...].
To jest spektakl, w którym błyszczą aktorzy. Na ich sukces składa się nie tylko talent, ale też wnikliwe spojrzenie na tekst Levina i mądre prowadzenie reżysera.
Chochlik Kulturalny

Oprócz brawurowych monologów ciekawym motywem spektaklu jest ruch sceniczny. Scenografia wręcz zmusza aktorów do akrobatycznych popisów: wspinania się po pionowej ścianie i zastygania w dziwnych pozach.
Magdalena Kuydowicz

bilety: 24 zł, w kasie ChCK (tel. 32 349 78 63, mail: urszula@chck.pl)
oraz w sieci ticketportal:
https://www.ticketportal.pl/Event/CHTO_Teatr_Montownia_i_Teatr_WARSawy_Ceremonie_zim?idp=942440

22 lipca (niedziela) o 19:00
na scenie ChCK
tyjater kery godo
Teatr Naumiony (Ornontowice)
Szac (+ niespodzianka)

reżyseria: Iwona Woźniak
scenariusz: Joanna Sodzawiczny
choreografia: Mikołaj Karczewski
muzyka: Rube Świnÿe
konsultacje muzyczne: Nina Wolska
konsultant: Teresa Machulik
projekt kostiumów i scenografii: Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Aleksandra Malczyk
charakteryzacja: Sabina Baron, Helena Chwałek
reżyseria świateł: Marcin Thomann
na scenie: Bartłomiej Garus, Stefan Owczarek, Karolina Jaworska, Jolanta Sodzawiczny, Karolina Sosna, Magdalena Owczarek, Sylwia Zajusz, Bronisława Porembska, Joanna Wiaterek, Otylia Herb, Dominik Sodzawiczny, Józef Ignasiak, Łukasz Domin, Patryk Skolik, Mikołaj Kniejski, Joanna Sodzawiczny

czas trwania: ok. 60 minut

Cztery dojrzałe kobiety opowiadają historie swojego życia. Jest jeszcze on: mężczyzna, który je wszystkie łączy. Ten, który wzbudza namiętność, miłość i nienawiść, którego decyzje zmieniają koleje ich życia. W tle wybory, jakich bohaterowie dokonali w młodości oraz przeznaczenie, które zmienia ich los. Młodzieńczy entuzjazm splata się tutaj z dojrzałą refleksją nad życiem. Nowy spektakl Teatru Naumionego to historia zwykłego człowieka, który podejmując pewne decyzje, wpływa na życie innych ludzi. Historia, którą można odnaleźć w każdej śląskiej rodzinie.

___

Szac to spektakl nie tylko o trudach miłości, ale i o zderzeniu młodości ze starością.

Marta Odziomek

bilety: 24 zł, w kasie ChCK (tel. 32 349 78 63, mail: urszula@chck.pl)
oraz w sieci ticketportal:
https://www.ticketportal.pl/Event/CHTO_Tyjater_kery_godo_SZAC_Teatr_Naumiony?idp=942441

Izabela Mikrut
Materiał organizatora
17 lipca 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia