CFX w OiFP

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku kupiła za prawie 450 tys. zł japoński fortepian koncertowy, który będzie częścią nowego instrumentarium placówki. "To instrument najwyższej klasy" - uważa dyrektor opery Roberto Skolmowski.

Do Opery i Filharmonii Podlaskiej przyjechały trzy fortepiany, jeden z nich zostanie wybrany przez dwóch pianistów: Kevina Kennera oraz prof. Roberta Marata - poinformował w środę podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski.

Skolmowski dodał, że prezentowane w operze fortepiany to model Yamaha CFX, który był wybrany do gry w finale XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który w 2010 roku odbył się w Warszawie.

W tym roku na zakup instrumentów przeznaczono w Operze i Filharmonii Podlaskiej, która przygotowuje się do przenosin do nowego gmachu, 3 mln zł.

Kupiono m.in. pianina, altówki, wiolonczele, kopie barokowych instrumentów czy kontrafagot, którego placówka do tej pory nie posiadała. W instrumentarium znalazły się także 130-letnie skrzypce pochodzące z Francji. Ważnym instrumentem jest również, zakupiona ostatnio z własnych wpływów opery, 200-letnia wiolonczela, o którą - jak dodał Skolmowski - placówka zabiegała od dawna.

Otwarcie nowego gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zaplanowano na 28 września, wtedy też odbędzie się premiera "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki, dzień później - premiera musicalu "Korczak".

Natomiast już w maju ma zostać otwarty amfiteatr przy operze, gdzie odbędą się pierwsze koncerty plenerowe, a latem mają odbywać się pokazy filmów.

(-)
PAP
26 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia