Chaos i harmonia w świecie spolaryzowanych postaw

Premiera spektaklu POLARISA(c)TION teatru RFM Mazut

Czy istnieją wartości uniwersalne? Czy wartości zależne są od kontekstu? Gdzie przebiega granica pomiędzy harmonią i chaosem w świecie spolaryzowanych postaw? Refleksję na ten temat podjął zespół RFM Mazut w spektaklu POLARISA(c)TION, którego premiera odbędzie się 26 maja 2018 r. o godz. 20 w Republice Sztuki Tłusta Langusta w Poznaniu. Kolejny pokaz dzień później.

Spektakl POLARISA(C)TION porusza problematykę wartości, dokonywanych wyborów i postaw jednostki. Ujęta w alegoryczny system znaków i gestów, struktura działań plastycznych, oddaje zarówno wewnętrzny dyskomfort dylematu wyboru, przed którym stajemy każdego dnia. Jak i wkomponowany weń głęboko ludzki dysonans piękna i ohydy. Spektakl w swej formie odwołuje się do teatru plastycznego. Aktorzy za pośrednictwem gestów i działań, wsparci przez ascetyczną scenografię, projekcję wideo i muzykę, mówią o dylematach współczesnego człowieka.

Muzykę do spektaklu przygotował Witold Oleszak - muzyk-improwizator, a także architekt, konsekwentnie rozwijający własną metodę twórczą „Muzyka Prefabrykowana" (Pre-Fab Music System). Obecnie skupia się na wykonawstwie muzyki swobodnie improwizowanej.

Premiera spektaklu odbędzie się 26 maja 2018 r., a kolejny pokaz 27 maja w Republice Sztuki Tłusta Langusta. Jest to miejsce w samym centrum spokojnego Poznania, które szeroko otwiera podwoje na odważną sztukę i kulturalne wyzwania. Mieści się przy ul. Gwarnej 11 w Poznaniu. Bilety w cenie 15 zł dostępne on-line.

Radykalna Frakcja Medialna Mazut działa w obszarze szeroko pojętego teatru alternatywnego. Anektuje pod swoje przedsięwzięcia przestrzenie zamknięte, klasyczne teatralne pudełka, pofabryczne hale i wszelkie przestrzenie poindustrialne, jak również przestrzeń miejską. Wychodząc poza namacalną materię otoczenia RFM Mazut wykorzystuje zdigitalizowaną przestrzeń współczesności, operując szerokim spektrum multimediów.

Specyficzny rodzaj przekazu grupy opiera się na elementach plastycznych. Operuje przede wszystkim obrazem, emocją zawartą w symbolu czy dźwiękiem, który może wywoływać zawroty głowy i wymioty.

Radykalna Frakcja Medialna Mazut obchodzi właśnie swoje 25-lecie - została założona w 1993 roku na złomowisku w Żninie przez architekta Pawła Hałaburdzina i psychologa Romana Andrzejewskiego.

___

POLARISA(c)TION / Teatr RFM Mazut
Scenariusz, reżyseria, realizacja: RFM Mazut (Roman Andrzejewski, Przemysław Bejnarowicz, Paweł Hałaburdzin, Marcin Soja), muzyka: Witold Oleszak
26 maja 20:00 -  sobota - 27 maja 19:00 - niedziela

Republika Sztuki Tłusta Langusta, Gwarna 11, Poznań
Bilety w cenie 15 zł dostępne on-line

 

(-)
Materiał Teatru
22 maja 2018

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia