Charlie jedzie za granicę

Monodram o Charliem Chaplinie na festiwalach teatralnych na Litwie i Ukrainie.

Mateusz Deskiewicz aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, będzie reprezentował Polskę na dwóch międzynarodowych festiwalach teatralnych, gdzie zaprezentuje monodram „Być jak Charlie Chaplin". 9 października wystąpi na XV International Theatrical Festival of the Monodramas „Maria" w Kijowie, a kilka dni później, 12 października, zaprezentuje się na XIII International Festival of Monoperformances „Atspindys" w Visaginas na Litwie.


„Być jak Charlie Chaplin" jest aktorską próbą zmierzenia się z legendą kina niemego. Oryginalny scenariusz autorstwa Piotra Wyszomirskiego konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego artysty. Autor za medium i partnera nieprzypadkowo wybrał aktora teatru muzycznego. Monodram jest wulkanem energii, w którym Mateusz Deskiewicz prezentuje pełen wachlarz swych umiejętności: tańczy, śpiewa, wzrusza, rozśmiesza i prowokuje do refleksji. Opracowanie muzyczne całości przygotował Artur Guza, a film wideo Łukasz Czerwiński.

Spektakl swoją premierę miał w grudniu 2014 roku i od tego czasu prezentowany był na różnych festiwalach, konkursach i przeglądach m. in. w Łodzi, Koszalinie, Olsztynie, Rybniku, Toruniu, Lublinie, Warszawie czy na Helu. Wykonawca został doceniony na III Olsztyńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora SOLO zdobywając Nagrodę Jury oraz Nagrodę Honorową, statuetkę „Strzała Północy" na 3. Koszalińskich Dniach Monodramu – Debiuty, wyróżnienie na 13. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie oraz Nagrodę Aktorską na XX Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku. Spektakl był również prezentowany w 2017 roku w Armenii na 15. „Armmono" One Man Show International Festival.

XV International Theatrical Festival of the Monodramas „Maria" odbywa się 4-9 października w Kijowie.
XIII International Festival of Monoperformances „Atspindys" odbywa się 10-13 października w Visaginas.

Mateusz Deskiewicz
Materiał Teatru
4 października 2018

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia

" frameborder="0" allowfullscreen>
20. Festiwal Teatru Po...
Ewa Wiśniewska
Spotkanie laureatów Wielkiej Nagrody ...