Charytatywny spektakl i koncert w GTS

„Sztuka oddychania" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Już jutro w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim czeka nas niecodzienne wydarzenie, które trudno zmieścić w nazwie jednego stylu. Złożą się na nie premiery dwóch płyt, spektakl-koncert oraz inauguracja działalności trójmiejskiego wydawnictwa WOOD & MOOD. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na rzecz Domu Dziecka w Gdańsku przy ul. Malczewskiego. 29 października 2017, godz.19:00, Gdański Teatr Szekspirowski.

W pierwszej części wieczoru odbędzie się spektakl „Sztuka oddychania" - intermedialny czterogłos o oddychaniu, w sensie fizjologicznym i metaforycznym. Punktem wyjścia jest płyta Mai Miro „DE ARTE RESPIRANDI", na którą składa się zjawisko unikatowe: muzyka współczesnych kompozytorów napisana na flet barokowy. Podczas tego „muzycznego spektaklu" usłyszymy takie utwory, jak: „Yueta" (1989) Murray'a Barsky'ego na flet traverso solo, „Tijdglas" (2009) Mirandy Driessen na traverso i elektronikę oraz „On the Lirycal" (2009) Katarzyny Szwed na traverso, shvi i live electronics. Nie ma tu prostych historii - są skojarzenia czterech indywidualnych współczesnych artystek - traversistki, tancerki, performerki i rzeźbiarki, które prezentują oddech przez pryzmat swojego medium. Projekt współtworzą Maja Miro-Wiśniewska, Joanna Czajkowska z Sopockiego Teatru Tańca, Agafia Wieliczko oraz Adriana Majdzińska z galerii WL4.

„Projekt ten szuka nowych miejsc dla brzmienia osiemnastowiecznych fletów. Interesuje mnie także ciało w grze - jego jamki, dukty, lewarki. Gra na traverso jest w pewnym sensie doskonaleniem się w zaawansowanej sztuce oddychania: gdzie otworzyć ciało, co unieść, którędy poprowadzić nieuchwytne powietrze? Jego kształt, nadany przez flecistę, to kwintesencja dźwięku." – mówi Maja Miro.

"...Kompozycji współczesnych pisanych specjalnie na flety historyczne nie ma zbyt wiele,(...) projekty takie jak De arte respirandi są dobrym sposobem na to, by pokazać piękno fletu traverso miłośnikom muzyki współczesnej." / Iwona Granacka

Projekt powstał dzięki wsparciu stypendialnemu „Bank Ambitnych Kobiet" Soroptimist International Gdańsk oraz we współpracy z Sopockim Teatrem Tańca i galerią WL4 Przestrzeń Sztuki.

Wystąpią:
Maja Miro-Wiśniewska / poprzeczny flet barokowy
Joanna Czajkowska (Sopocki Teatr Tańca) / choreografia, taniec
Agafia Wieliczko / choreografia, taniec
Adriana Majdzińska (WL4) / scenografia, instalacje

Druga część wieczoru to koncert Almost Jazz Group - trójmiejskiego kwartetu jazzowego, założonego w 2012 roku przez pianistę Ignacego Jana Wiśniewskiego i akordeonistę Pawła Nowaka. Usłyszymy materiał z ich trzeciej płyty „FADE OUT". Tym razem zespół sięgnął wyłącznie po własne kompozycje, napisane przez wszystkich muzyków kwartetu. Ich muzyka oscyluje pomiędzy nastrojowymi, akustycznymi balladami, a szybszymi swingującymi formami zbliżającymi się do współczesnego groove'u. Łączy w sobie wpływy przestrzennego, bogato harmonizowanego i nowocześnie rozwibrowanego skandynawskiego jazzu, ze środkowoeuropejską melodyką i słowiańską liryką.

"...to powiew świeżości i bezpretensjonalnego polskiego jazzu..."
" „Klimatyczna" - to określenie, które chyba najbardziej pasuje do muzyki Almost Jazz Group. Ciepłe brzmienia są jak balsam dla duszy. Trzeba tylko się w nie wsłuchać, poddać się jej rytmowi." - Marek Adamkowicz, Gryf Kościerski

Wystąpią:
Paweł A. Nowak / akordeon, akordina
Ignacy Jan Wiśniewski / fortepian
Maciej Sadowski / kontrabas
Antoni Wojnar / perkusja

Całe wydarzenie poprowadzi Katarzyna Z. Michalska, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Informacje o albumach:
___

DE ARTE RESPIRANDI (CD 2017),
Patroni medialni: Fundamentum, Nowe Idzie od Morza;
Partner: Fundacja SILVA RERUM.
www.majamiro.com
___

FADE OUT (CD 2017)
Sponsor główny: Baracuda Rental
Patroni medialni:LongPlay.blox.pl, JazzPRESS, JazzSoul.pl, RadioJAZZ.FM, Wyspa.fm
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza
www.almostjazzgroup.pl
Video: https://www.youtube.com/watch?v=bRC_oYG7btk

____

Organizatorzy wydarzenia: Lions Club Gdańsk-1, Fundacja WOOD and MOOD www.facebook/wood.and.mood.label

Patroni Honorowi: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
Rektor Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku prof. Maciej Sobczak
Partnerzy: Gdański Teatr Szekspirowski
Sopocki Teatr Tańca
WL4 Przestrzeń Sztuki
Fundacja Gdańska
Musicolective
Patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Pomorze Kultury
____


Bilety:
70 zł – parter
50 zł – galerie na wprost sceny
30 zł – galerie boczne

Bilety dostępne są na stronie http://bilety.teatrszekspirowski.pl/ oraz w kasie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ul. W. Bogusławskiego 1, 80-818 Gdańsk, w godz. 14:00 – 19:00.

Dochód ze sprzedaży biletów wesprze Dom Dziecka w Gdańsku przy ul. Malczewskiego. Kontakt dla mediów: Magdalena Hajdysz, rzecznik@teatrszekspirowski.pl, tel.: 691 082 277

(-)
Materiał Teatru
28 października 2017

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia