Chciwość i pokusy

"Mały rodzinny interes" - reż: Anna Augustynowicz - Teatr Współczesny w Szczecinie

Angielska komedia obyczajowa "Mały rodzinny interes" to kolejna premiera w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Spektakl według tekstu Alana Ayckbourna wyreżyseruje Anna Augustynowicz, a obejrzeć można go będzie 11 lutego.

Akcja sztuki rozgrywa się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w czasach rządów Margaret Thatcher. Bohaterami są właściciele rodzinnej firmy produkującej meble. 70-letni Ken postanawia powierzyć stery rodzinnego interesu w ręce swojego zięcia, Jacka, uchodzącego za najuczciwszego członka klanu. Córka Jacka, Samanta, wpada na kradzieży kosmetyków w sklepie. Prowadzący śledztwo detektyw sugeruje, że wie, iż z rodzinnej firmy od lat wyprowadzane są pieniądze. Jak zachowa się Jack?

- Od czasu "Komicznej siły", tego samego autora zresztą, nie było w naszym teatrze obyczajowej komedii - mówi Anna Augustynowicz. - "Mały rodzinny interes" pokazany został w Polsce tylko raz, w Teatrze Telewizji w 1990 roku, kiedy nie wszystkie niuanse i odniesienia były dla nas czytelne. Nasza premiera jest pierwszą realizacją na potrzeby sceny.

Jak opowiada pani reżyser, sensem sztuki jest refleksja nad kondycją współczesnego człowieka: - Jesteśmy wystawiani na różne pokusy przez rzeczywistość, w której żyjemy. Spektakl opowiada o ludzkiej chciwości, chęci posiadania - pieniędzy, ubrań, jedzenia.

W rolach głównych wystąpią: Marian Dworakowski, Paweł Niczewski, Arkadiusz Buszko, Joanna Matuszak, Maria Dąbrowska, Kinga Piąty, Wiesław Orłowski, Wojciech Sandach, Małgorzata Klara i Adam Kuzycz-Berezowski

(kas)
Kurier Szczecinski
8 lutego 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia