Chin-Chao Lin

sylwetka

Urodził się 10 lipca 1987 w Taitung na Tajwanie. Wczesne zamiłowanie do dyrygentury zaprowadziło dyrygenta w 2004 roku do Grazu w Austrii, gdzie uczył się dyrygentury symfonicznej pod kierunkiem austriackiego kompozytora i dyrygenta Johannesa Kerna. W następnym roku został przyjęty na Uniwersytet Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Graz, gdzie studiował dyrygenturę pod kierunkiem Martina Siegharta.

W 2006 roku podjął drugi kierunek studiów w klasie Güntera Fruhmanna. W kwietniu 2010 roku brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez maestro Günthera Herbiga oraz współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Tajwanu. Za zgodą maestro Herbiga i orkiestry został następnie mianowany na stanowisko dyrygenta asystenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Tajwanu.

W trakcie studiów Chin-Chao Lin był wielokrotnie zatrudniany jako asystent przy wybitnych produkcjach, np. premierze współczesnej opery „Opernreigen der Zukunft” w Operze w Graz, „Cyganerii” Pucciniego, „Rigoletta” Verdiego, „Brat snu” Williego oraz „Koronacji Poppei” Monteverdiego. Pracował jako klawikordzista i asystent Martina Siegharta oraz Orkiestry Filharmonicznej w Arnhem przy wystawieniu „Wesela Figara” oraz „Don Giovanniego” Mozarta w Arnhem, Holandia. Po raz kolejny został zaproszony przez Orkiestrę w Arnhem latem 2009 roku jako drugi dyrygent „Requiem wojennego” Brittena wykonywanego podczas obchodów 60. rocznicy Bitwy o Arnhem, gdzie zdobył ogromne uznanie. W 2008 roku prowadził akademickie wykonanie tej kompozycji w Jokohamie (Japonia). Od 2007 roku Chin-Chao Lin współpracował z różnymi orkiestrami, takimi jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Tajwanu, Orkiestra Filharmonii w Arnhem, Bruckner Orchester Linz, Szombathely Symphony Orchestra. W maju 2009 roku po raz pierwszy wystąpił w austriackim radiu, w programie Ö1 Talentbörse. We wrześniu 2010 rok Chin-Chao Lin wziął udział w XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim „Antonio Pedrotti” i wszedł do półfinału. W grudniu 2010 roku Artysta zdobył II nagrodę I Narodowego Konkursu Dyrygentów Orkiestr Symfonicznych Tajwanu, oraz nagrodę za najlepsze wykonanie dzieła artysty krajowego i nagrodę przyznawaną przez członków orkiestry.

Chin-Chao Lin jest Laureatem III nagrody V Międzynarodowego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2011).

oprac. mo
Materiały OiFP
14 listopada 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia