Chłopak z pomysłami - odc. 5

"Rodzina Addamsów" - reż. Jacek Mikołajczyk - Teatr Muzyczny w Gliwicach

Z synem Addamsów Pugsleyem jest pewien problem. Postać ta przeszła dużą przemianę. W starszych filmach i komiksie był masochistą, uwielbiającym zabawy ze swoją siostrą. W najnowszym serialu stał się prawie normalnym chłopakiem, męczonym ciągle przez Wednesday, ale mimo to szczęśliwym w swojej rodzinie. O ile w pierwszym serialu to Pugsley był starszy z rodzeństwa, tak w późniejszych odsłonach zwykle jest młodszy od Wednesday.

Pugsley – syn Gomeza i Morticii. Brat Wednesday i bratanek wuja Festera, z którym dzieli zainteresowania pirotechniką i różnymi wybuchowymi katastrofami. Pulchny i jak na swój wiek bardzo rozwinięty fizycznie, sporo czasu spędza na zabawach z siostrą Wednesday. Gilotynowanie, rozciąganie na kole, degustacja trucizn i eksperymenty chemiczne – to rozrywki godne Addamsowych latorośli! Poza tym Pugsley ma naturę wynalazcy – specjalizuje się w tworzeniu nowatorskich narzędzi tortur. Lubi także podkradać znaki drogowe, którymi ozdabia ściany i drzwi rodzinnego domu. Jego ukochaną maskotką jest ośmiornica o imieniu Arystoteles.

Rudowłosy grubasek w koszulce w paski i szortach nie przypomina fizycznie pozostałych członków rodziny, tym niemniej jest Addamsem do szpiku kości. Zamiłowanie do makabry i grozy, masochistyczne ciągotki oraz szatańskie poczucie humoru to charakterystyczne dla nich cechy. Wśród filmowych Pugsleyów najbardziej znany jest Ken Weatherwax z serialu telewizyjnego z lat 1964-66. Zaraz za nim plasuje się Jimmy Workman z filmów „Rodzina Addamsów" (1991) i „Rodzina Addamsów 2" (1993). Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że w wersji animowanej przygód upiornej rodzinki z lat 70. głosu Pugsleyowi Addamsowi udzieliła znana aktorka Jodie Foster. W broadwayowskim musicalu „The Addams Family" w roli tej błyszczeli Adam Riegler oraz Jason Testa. Na ten sam efekt liczymy w przypadku Miłosza Mogielskiego i Pawła Wawrzycznego w marcowej inscenizacji „Rodziny Addamsów" w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

(-)
Materiał Teatru
25 lutego 2015

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia