Chopin tańczony na bosaka

"Chopin Fresh Fruit" - reż.Andrzej Adamczak - Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Premiera "Chopin - Fresh Fruits" najprawdopodobniej da początek serii spektakli chopinowskich, jakie w najbliższych miesiącach powstaną w Polskim Teatrze Tańca. Jako pierwszy postanowił zmierzyć się z muzyką Chopina Andrzej Adamczak, tegoroczny laureat Medalu Młodej Sztuki.

- Podjąłem wyzwanie, ponieważ lubię muzykę Fryderyka Chopina i wydawało mi się, że nie będzie to trudne - mówi choreograf. - Na próbach okazało się inaczej. Dość długo szukałem klucza, jak ugryźć tę muzykę. Postanowiłem odejść od polskości i doszedłem do wniosku, że Japończycy, niestety dla mnie, znają muzykę Chopina bardziej niż my, Polacy. 

I wtedy pomyślałem o albumie Shoichi Aoki "Fresh Fruits", który od dawna stoi na półce w moim domu. Fotograf utrwa-la na zdjęciach modę ulicy, w tym albumie zarejestrował modę w tokijskiej dzielnicy Harajuku. Zjeżdża do niej młodzież, wchodzi do toalety w metrze, przebiera się (władze specjalnie dla nich powiększyły toalety) i wychodzi do miasta. 

To bardzo dziwna moda. Ona się ciągle zmienia. Andrzej Adamczak zapowiada, że publiczność rozpozna nie tylko klimat tokijskiej ulicy, ale również postaci znane z literatury. Wspólnie z Mariuszem Szmytkowskim, scenografem kostiumografem, zakładają, że obojętnie, co się założy na siebie, pozostaje się zawsze tylko sobą. Dlatego też ten wykreowany koloryt nie jest odwzorowywaniem rzeczywistości, tylko pewną sugestią, projekcją. 

W spektaklu Adamczaka wystąpią: Karina Adamczak-Kasprzak, Katarzyna Kowalska, Katarzyna Kulmińska, Adriana Cygankiewicz, Anna Marek, Karolina Wyrwał, Mikołaj Dolata, Paweł Malicki, Bartłomiej Raźnikiewicz. 
Stefan Drajewski 

Polski Teatr tańca 
Chopin- Fresh fruit 
Teatr Wielki (ul. Fredry 9) 
niedziela 17.05, godzina 19 
bilety: 30 - 40 zł
(ml)

(-)
Głos Wielkopolski
16 maja 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...