Choroba jako metafora

18. Festiwal Prapremier Nie/obecne

Szymon Adamczak, artysta i performer przez kilka lat związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, zrealizował w DAS Theatre w Amsterdamie dyplomowy spektakl o życiu z wirusem HIV. Polska premiera "An Ongoing Song" odbyła się w ramach Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.

Oglądamy na scenie dwójkę artystów - Adamczaka oraz Billy'ego Mullaneya, którzy za pomocą gestów, choreografii i mikro-scen snują opowieść o współistnieniu człowieka i żyjącego w nim wirusa. Dramaturgiczną osią spektaklu jest poruszający list-wyznanie napisany przez reżysera, który widzowie otrzymują przed przedstawieniem.

Za sprawą minimalistyczncj scenografii Pawła Szuberta, tworzącego z pomocą miękkich lateksowych materiałów pierwotne, organiczne struktury przywodzące na myśl wnętrze organizmu, odbywamy intrygującą podróż w głąb ludzkiego ciała. Ciała, które musi nauczyć się żyć na nowo w swego rodzaju symbiozie z obcym z wirusem.

Spektakl Adamczaka, także dzięki muzyce, nawiązuje do tradycji kulturowych metafor AIDS. Ale to nie jest opowieść o stygmatyzowaniu czy byciu ofiarą. Nie ma tu ckliwości, poczucia winy czy grozy epidemii. To raczej intrygująca opowieść o uczeniu się siebie na nowo. Ale i o tym, że nie wszystko da się opowiedzieć na scenie.

Michał Centkowski
Newsweek Polska
6 listopada 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...