Ciąg dalszy problemów

Opera na Zamku w Szczecinie

Problemów z remontem szczecińskiej Opery na Zamku ciąg dalszy: instytucja ogłosiła przetarg ograniczony na drugi i trzeci etap przebudowy swojej siedziby. To drugie postępowanie - pierwsze zakończyło się unieważnieniem.

- Na ogłoszony w styczniu przetarg wpłynęła jedna oferta - informuje Kinga Konieczny, rzecznik opery. - Miała ona wadę formalną, był też kłopot z ceną. Oferent proponował 24 miliony złotych, tymczasem w projekcie na to zadanie przewidziane jest 15,8 miliona. Musimy więc ogłosić nowy przetarg, tym razem z krótkim, 10-dniowym terminem składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Taka formuła pozwala na nieco szybsze wyłonienie wykonawcy.

Sytuacja na placu budowy muzycznej sceny skomplikowała się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy wykonawca remontu, wrocławska firma Wrobis, ogłosił upadłość. Po zerwaniu umowy wszystkie prace zostały przerwane.

Drugi etap modernizacji siedziby opery obejmuje m.in. przebudowę sal prób, garderób, klatki schodowej, konstrukcji stropów technicznych i budowę kieszeni scenicznej oraz przebudowę sceny i wymianę jej mechaniki. Etap trzeci to przebudowa skrzydła zachodniego zamku, budowa dźwigu obsługującego wszystkie kondygnacje opery, wymiana instalacji elektrycznej, wentylacji i klimatyzacji.

- Zmienił się termin zakończenia prac: już nie koniec listopada 2014, ale 31 marca 2015 - mówi K. Konieczny. - Utrzymujemy z kolei listopadową datę końca prac w obrębie sceny i widowni. Wydaje się nam, że to realny termin, wykonawca będzie miał ponad pół roku na skończenie przebudowy.

Cała inwestycja kosztować ma 67 milionów złotych. 75 proc. tej kwoty to unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Modernizacja musi zostać rozliczona do czerwca przyszłego roku.

Wedle wstępnych planów, działalność artystyczna Opery na Zamku w wyremontowanej siedzibie miała rozpocząć się do końca roku. Obecnie opera zaprasza publiczność na swoje spektakle do hali postawionej przy ul. Energetyków. Po powrocie instytucji do zamku, hala ma zostać sprzedana.

(kas)
Kurier Szczeciński
2 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia