Ciało/Umysł w stołecznych teatrach

20. Ciało/Umysł - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Od 6 sierpnia 2021 roku rozgrywa się na e-Scenie, czyli na profilach FB i YT Ciało/Umysł, a już 1 października wkracza na warszawskie sceny – STUDIO teatrgaleria, U-jazdowski, Komuna Warszawa – i potrwa do 17 października.

W programie 3 premierowe produkcje C/U, 1 premiera warszawska, 2 interdyscyplinarne i wielowątkowe wydarzenia specjalne, klika wydarzeń towarzyszących oraz oferta edukacyjno-publicystyczna. 20. edycja festiwalu to nie lada osiągnięcie i powód do świętowania, a zarazem temat, który skłania do autorefleksji. Stąd w tegorocznej edycji dużo wspomnień, odniesień do historii, dialogu z przeszłością i przyszłością, a także celebracji. Streszczają się one w haśle 20. C/U: „Niech żyję!".

Mówi dyrektor artystyczna C/U, Edyta Kozak: Zostaną poruszone takie kwestie jak czas, trwanie, źródło, reedukacja, natura, aby sprawdzić, czy jest w nich miejsce na indywidualizm, refleksyjność, próby samodzielnego namysłu nad światem, czy innowacyjność. Celem festiwalu jest z jednej strony zbadanie wpływu festiwalu na rozwój tańca i środowiska w Polsce, z drugiej rozpoczęcie jego nowej dekady i otwarcie na nowe znaczenia. Z jednej strony to skierowanie się w stronę archiwum pamięci, z drugiej eksploracja różnych form z zaimkiem „re" - redefinicje istniejących pojęć, teorii i haseł, remixy prezentowanych spektakli, reinterpretacje dawnych dzieł, recycling przeszłości, wszystko po to, aby zrozumieć relacje jakie powstają z uważności na wpływ historii...

Zachęcamy do obejrzenia półgodzinnej prezentacji programu w wykonaniu artystów i organizatorów oraz wyjątkowych wspomnień Edyty Kozak podczas wędrówki po niegdysiejszych miejscach festiwalowych, a także refleksji ludzi C/U na temat materii festiwalu: 20.C/U W PIGUŁCE.

A poniżej program:

PREMIERY

Festiwal w tym roku stawia na produkcje nowych spektakli. Trójka uznanych artystów. Trzy różne spojrzenia na życie i zmieniający się świat.

Edyta Kozak, NA 4 - TERRA INCOGNITA

1.10, 19.30 + 2.10, 20.30 / STUDIO teatrgaleria

Edyta Kozak z czwórką młodych tancerzy zanurza się w świat radości i trudności płynącej z bycia razem. Nawiązuje do pracy choreograficznej z 1995 roku „Na czterech", którą stworzyła dla pierwszego w Warszawie niezależnego zespołu tańca współczesnego, Teatru Tańca NEI. Dziś, po dwudziestu pięciu latach od premiery, wraca, aby przyjrzeć się swojej dawnej choreografii i dokończyć spektakl wraz z tancerzami, którzy mają dziś tyle lat, co członkowie TT NEI, kiedy tworzyli „Na czterech".

Więcej: link do www

Jacek Przybyłowicz, HUMANI CORPORIS FABRICA – SŁUCHOWISKO CHOREOGRAFICZNE

2.10, 19.00 + 3.10, 19.00 / STUDIO teatrgaleria

Tworząc choreografię dla duetu dojrzałych tancerzy, Ryszarda Kalinowskiego i Grzegorza Pańtaka, choreograf Jacek Przybyłowicz sięga po inspiracje do początków badań anatomicznych oraz do filozoficznych rozważań nad maszynerią i nad przemijalnością ciała. Humani corporis fabrica to swoisty wykład anatomiczny, „słuchowisko choreograficzne", do którego głosu użyczył Andrzej Chyra.

Więcej: link do www

Magda Jędra, ZŁE ZIELE

8.10, 19.30 + 9.10, 19.30 / U-jazdowski

Performans wynika z próby wykształcenia czułej praktyki bycia z odrzuconymi roślinami, poznawania ich potrzeb i doświadczania ich sprawczej mocy. Chwasty rosną jak chcą. Zapuszczają korzenie tam, gdzie nie są chciane, są zawsze nie na miejscu. A przy okazji ustanawiają modele dla miejskich strategii przetrwania i oporu. Czerpiąc siłę z odrzucenia, rozprzestrzeniają się po powierzchni Ziemi i władzy. Tak jak ciała. Pielęgnując relacje z tym, co niemile widziane, Złe ziele uruchamia wizje społeczno-roślinnego uchwastowienia.

Więcej: link do www

SPEKTAKL – PREMIERA WARSZAWSKA

Jedno z nielicznych wydarzeń 20. C/U, które nie powstało na zamówienie Festiwalu, ale także wpisuje się w hasło „Niech żyję!"

Daniela Komędera-Miśkiewicz/ Dominika Wiak, MANHATTAN

12.10, 19.00 / Komuna Warszawa

Spektakl nawiązuje do amerykańskiego Projektu Manhattan, który miał na celu skonstruowanie pierwszej broni atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Artystki zadają pytanie, czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją agresji?

Więcej: link do www

WYDARZENIA SPECJALNE

Jubileuszowa edycja zarówno zachęca do hucznej celebracji, jak i skłania do refleksji. Stąd dwa wyjątkowe wydarzenia – jedno całodniowe z udziałem wielu artystów oraz drugie w formie teleturnieju z udziałem publiczności.

IMPRESSKA

16.10, 9.00-24.00 / Komuna Warszawa

Refleksyjne, ale i radosne, uczestniczące świętowanie dwudziestej edycji festiwalu Ciało/Umysł. Interdyscyplinarne wydarzenie z udziałem kilkunastu artystów, którzy przygotowują specjalne prace na ten dzień. Autorskie działania – od spektakli przez performanse, wykłady performatywne po wystawę fotografii – podzielone są na 4 moduły: „Pogadane, poruszane", „Performatywne archeo z przekąską", „Plus minus spektakle i toasty", „Tancereczki i medytacje".

Prace pokażą: Maja Miśta i Magdalena Gorbacz, Witold Mrozek, United Limbs i Izabela Orzełowska, Centrum w Ruchu Marta Ankiersztejn, Helena Gołąb, Agata Życzkowska, Anna Królica, Magdalena Przybysz i Alka Nauman, Ilona Trybuła, Iwona Olszowska, Łukasz Wójcicki ze specjalnym udziałem Krystyny Mazurówny, Eva Klimackova, Tancereczki i Andrzej Woźniak.

Więcej: link do www

WIELKA GRA – O C/U TU CHODZI?

17.10, 17.00 / Komuna Warszawa

Wydarzenie w formie teleturnieju. Gospodarze – performer Rafał Dziemidok i dziennikarka Anna Sańczuk – oraz widzowie zmierzą się z zadaniami, które nawiązują do prac i zjawisk, prezentowanych na C/U. Kto z kim – lub co z czym – i o co zagra? Artysta? Widz? Festiwal? Krytyk? Ciało? Umysł? Każda kombinacja może się zdarzyć. Sprawdźmy, co wyniknie z wprawienia w ruch teorii, wspomnień i praktyki nas wszystkich, którzy mamy ciałoumysł... Tak, ciałoumysł. Bez żadnego „i" między nimi.

Więcej: link do www

e-SCENA

Od zeszłego roku Festiwal poszerzył swoją ofertę o wydarzenia dostępne w sieci. W tym roku są to dwa cykle:

PROSTO Z WNĘTRZA, czyli seria sześciu wywiadów z artystami przygotowującymi premiery na 20.C/U. W pierwszych odcinkach cyklu można posłuchać o genezie powstających spektakli oraz podpatrzeć próby. W drugiej – tzw. after talk - posłuchać wrażeń i refleksji popremierowych. Pierwsza część cyklu już dostępna na FB i YT Ciało/Umysł, druga ukaże się po październikowych premierach.

re: CIAŁO/UMYSŁ. DO POSŁUCHANIA, czyli cykl podcastów, w których zaproszeni ludzie tańca pod redakcją Julii Hoczyk snują refleksje i wspomnienia wokół dwudziestu edycji festiwalu. Poza walorem sentymentalnym, to duża dawka edukacji z dziedziny tańca. Witold Mrozek opowiada o zmieniającej się roli festiwalu, Alicja Müller o przełamywaniu tabu, Katarzyna Słoboda o innym niż wzrokowy odbiorze tańca, Magdalena Przybysz o spektaklach z wątkami społeczno-politycznymi, Anna Królica o tych, które dialogowały z dziedzictwem tańca, a Julia Hoczyk wspomina spektakle, które ukształtowały ją jako „krytyczkę towarzyszącą" [link do posłuchania]. Eseje będzie można także przeczytać w gazecie festiwalowej i na www.cialoumysl.pl

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Pokaz pracy Teatru Tańca NEI z 1994 roku [więcej: link], film legendarnego teatru DV8 „Strange Fish" [więcej: link], panel „re/wizje" prowadzony przez Karola Franczaka[więcej: link], instalacja VR, spotkania popremierowe z artystami – odbędą się na scenie, bezpośrednio po premierach.

Podsumowując:

20. C/U już hula na e-Scenie Facebook, YouTube: Prosto z wnętrza, Do posłuchania [linki]

W październiku 3 premiery, 2 wydarzenia specjalne i inne działania „w realu"

Bieżące info: Facebook, YouTube

Szczegółowo o programie: cialoumysl.pl

Program w pigułce: link

Świętujcie z nami jubileuszową edycję,

Zespół C/U

__

20. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

6.08-17.10.2021, Warszawa + online

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska

Finansowanie: Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Patroni medialni - Radio TOK FM, TVP Kultura, Didaskalia, Miesięcznik Teatr, Magazyn Szum, NotesNa6Tygodni, Magazyn Taniec, E-teatr, Teatrologia.info, Teatralny.pl, Stronatnaca.pl

www.facebook.com/cialoumysl

(-)
Materiał organizatora
11 września 2021

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia