Cierpienia niewoli babilońskiej

"Nabucco" - Olga Iwanowa - Opera na Zamku w Szczecinie

Na scenę Opery na Zamku wraca opera "Nabucco" Giuseppe Verdiego. Czteroaktowa opera, oparta na tematyce biblijnej, opowiada o cierpieniach narodu żydowskiego w czasie babilońskiej niewoli.

Niech jednak nie zmyli nas samo libretto, ponieważ zawarte w utworze przesłanie wolności i suwerenności narodów ma charakter ponadczasowy. Z tego też względu miały miejsce przypadki zakazu wystawiania "Nabucca" na scenach operowych na świecie, np. we Włoszech oraz w Polsce.

To był pierwszy wielki operowy sukces młodego Giuseppe Verdiego. Dramatyczne losy Hebrajczyków uwikłanych w wojenny i religijny konflikt z babilońskim królem Nabuchodonozorem były dla Włochów czytelną aluzją ich sytuacji politycznej. Sukces operze przyniosły nie tylko melodyjne arie i duety, ale przede wszystkim wspaniała partia chóru, w której niczym diament lśni słynne "Va pensiero". Ta ekspansywna melodia, mająca zdolność podrywania tłumów znakomicie charakteryzuje talent Verdiego - piewcy niepodległościowej rewolucji.

Wszystkim miłośnikom opery i nie tylko, nie trzeba z pewnością rekomendować tej jednej z najsłynniejszych pieśni w historii muzyki -swoistej wizytówki Nabucca. Ruch zjednoczenia Włoch, tzw. Risorgimento, znalazł w Verdim najzagorzalszego piewcę, a sławny chór z III aktu był zawoalowanym błagalnym hymnem o odzyskanie przez Italię tożsamości i niezależności. "Nabucco" - mimo ogromnych trudności technicznych trzech głównych partii (Abi-gaille, Zaccarii i Nabucca) - w sposób bezprecedensowy należy do chóru, którego wirtuozowską i niezwykle obszerną partię wieńczy triumfalny finałowy hymn "Immenso Jehovah".

W Szczecinie dyrygować będzie Vladimir Kiradjiev.
Łuczak, Abdallo - Piotr Zgorzelski, Anna - Lucyna Boguszewska.
Tłumaczenie tekstu w języku polskim wyświetlane jest na telebimie.
Opera w 4 aktach, czas trwania 145 min. (1 przerwa).
Nabucco, 22 marca, Hala Opery, godz. 19, bilety 20-70 zł.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
22 marca 2014

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia