Co będziemy pamiętać z kultury 2009?

ybieramy największe łódzkie wydarzenie kulturalne

Razem z Czytelnikami "Gazety" oraz widzami telewizji Toya wybieramy największe łódzkie wydarzenie kulturalne 2009 roku. Publikujemy typy wskazane przez ludzi tworzących łódzką kulturę. Zwycięzca plebiscytu dostanie nagrodę Energia Kultury. Zgłoszenia przyjmowaliśmy do piątku, od poniedziałku będzie można głosować już tylko na 12 wybranych przez jury wydarzeń.

Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego 

Za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych zeszłego roku uważam wystawę "Anabasis. Rytuały powrotu do domu", zaprezentowaną w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, której kuratorem był Adam Budak. To znakomity, odważny, nowocześnie pomyślany projekt, w przemyślany sposób angażujący grono wyjątkowych twórców. Mieliśmy okazję oglądać wystawę światowego formatu.

Działania Filharmonii Łódzkiej, która otwiera nowe przestrzenie artystyczne, jest miejscem żywym i niezwykle twórczym, udowadniając jednocześnie, że muzyka jest sferą sztuki, która łączy ludzi. Przez ostatni sezon Filharmonia prowadziła kilka ciekawych projektów muzycznych, m.in. contem.ucha, w ramach którego prezentowano muzykę współczesną.

Działalność artystyczna Mariusza Grzegorzka, którego film "Jestem twój" za chwilę wejdzie do kin. To bardzo ciekawy artysta, który na swojej drodze artystycznej znalazł się w miejscu pozwalającym na możliwość łatwiejszego realizowania swoich działań, czego bardzo mu życzę. Cenne jest także to, że swoje projekty realizuje w oparciu na łódzkich twórcach.

Wyprodukowany przez łódzki Opus Film Piotra Dzięcioła film "Zero" w reżyserii Pawła Borowskiego. Film artystyczny i dyskusyjny - co należy poczytywać sobie za jego zaletę.

Cały artykuł w  Gazecie Wyborczej Łódź

Redakcja kulturalna
Gazeta Wyborcza Łódź
16 stycznia 2010
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...