Co ciekawego w Teatrze Atelier?

25. Lato Teatralne

Bogate Lato Teatralne proponuje Teatr Atelier, który startuje już 5 lipca koncertem Marcina Januszkiewicza. Poza tym czeka nas prapremiera spektaklu André Ochodlo, światowa premiera muzyczna czy jubileuszowa gala, połączona ze specjalnie zainscenizowanym na tę okoliczność spektaklem Krystyny Jandy. Nie zabraknie też finalistów tradycyjnie już prezentowanego w Sopocie Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej".


Sezon letni Teatr Atelier rozpocznie się mocnym akcentem. Recital Marcina Januszkiewicza "Osiecka po męsku" świetnie został przyjęty podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy dołożyli mu dodatkowy występ. Koncert odbędzie się 5 i 6 lipca o godz. 18 i 21. Po nim po raz pierwszy w Atelier w kameralnym recitalu z fortepianem publiczność uwodzić będzie Krystyna Prońko, która zaśpiewa 7 i 8 lipca, godz. 19:30.

Nie zabraknie też premiery spektaklu dramatycznego. Będzie nim "Poniżej pasa" Richarda Dressera - koprodukcja z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (tam premiera planowana jest jesienią). Spektakl zagrany zostanie w formie próby generalnej 11 i 12 lipca o godz. 19:30. Premiera odbędzie się 13 lipca o godz. 19:30, a 14 i 15 lipca spektakl grany będzie o 20.

- Mam swoją "szufladę", gdzie leżą sztuki, które wpadają mi w serce, w oko i umysł. Niekiedy teksty czekają tam bardzo długo. Ten dramat wpadł mi w ręce w 1996 roku, więc ma prawie tyle lat, co nasze Lato Teatralne. Sztuka była wystawiona w blisko 40 teatrach. W nienazwanym kraju, gdzieś na pustyni istnieje nienazwana fabryka, która produkuje nienazwany produkt. W niej spotykamy trzech kontrolerów jakości produkcji, którzy sami do końca nie wiedzą co kontrolują. To klimat teatru absurdu, świat Kafki czy Orwella, z dialogami w tradycji Ionesco. Znajdziemy tu samotność, rozczarowanie, mobbing czy karierowiczostwo - mówi André Ochodlo, reżyser spektaklu i szef Teatru Atelier.

Po spektaklu przez trzy dni występować będzie Piotr Machalica. Najpierw w pożegnalnym koncercie "Stachura" (16 lipca, godz. 19:30), później z recitalem "Mój ulubiony Młynarski" (dla publiczności otwarty będzie koncert 18 lipca, godz. 19:30). Warto mieć też na uwadze piosenki Jonasza Kofty w wykonaniu Anny Stankiewicz i Janusza Strobla (19 lipca, godz. 18 i 20:30), promocję nowej płyty Joanny Lewandowskiej - "Niebo dla złodziejek" (20 lipca, godz. 19:30) oraz koncert Evgena Malinovsky'ego wykonującego pieśni Bułata Okudżawy (21 lipca, godz. 19:30). Na początku sierpnia warto dać szanse młodym artystkom: zaśpiewa córka Artura Żmijewskiego - Ewa Żmijewska z Shandelicą Casper z Los Angeles (4 sierpnia, godz. 19:30). Potem śpiewać będzie Joanna Trzepiecińska w programie "Jak wybrnąć z gafy?" - nie zabraknie utworów duetu Przybora/Wasowski (5 sierpnia, godz. 18 i 20).

Już po raz 13. na przełomie lipca i sierpnia odbędą się Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. Największym wydarzeniem będzie światowa premiera polsko-izraelskiego składu, który jednoczy się pod nazwą Esev Yam. Wystąpią Ayelet Ori Benita, Kasia Kadłubowska, Ido Bukelman, Mikołaj Trzaska i Adam Żuchowski. Koncerty czekają nas 28 i 29 lipca o godz. 19:30.

- Nie chcieliśmy by było to połączenie dwóch korzeni żydowskich - aszkenazyjskich i sefardyjskich, ale poniekąd tak właśnie będzie. Wszyscy znaliśmy się wcześniej, skład dobrałem intuicyjnie. Szukając materiału przekopaliśmy się przez kilkaset pieśni zebranych na wschodzie. Większość z nich to chasydzkie niguny. Nazywane są nigunami, bo chyba nikt już nie pamięta skąd tak naprawdę są są. Przeważnie nie ma do nich słów. Wykonamy m.in. zastolny nigun, czyli nigun śpiewany za stołem. Ostateczny kształt wydarzenia się dopiero wyłania, dojrzewa w nas, czego efekty usłyszymy pod koniec lipca - wyjaśnia Adam Żuchowski, kierownik muzyczny projektu.

Oprócz tego wybrać się można na spotkanie muzyki i dźwięku - Mai Komorowskiej i Tria Targanescu (3 sierpnia, godz. 19:30). Tradycyjne rytmy żydowskie proponuje również czeski zespół Mamalör z programem "Pumpernakle" (2 sierpnia, godz. 19:30). Pierwszy raz przyjedzie do Teatru Atelier Kamila Klimczak wykonująca tradycyjne pieśni żydowskie (26 lipca, godz. 19:30). Wraca do Sopotu lubiany i popularny zespół Kroke (30 i 31 lipca, godz. 19:30). Nie zabraknie również recitali wykonywanych przez André Ochodlo - "Polin" z Odem Quartet (24 i 25 lipca, godz. 19:30) i "Shalom Sopot na bis" z The Klezmer Company (1 sierpnia, godz. 19:30). W formie epilogu Spotkań z Kulturą Żydowską na koniec sierpnia (27.08, godz. 19:30) zapraszamy austriacki duet Jasmin Meiri i Jannis Raptis.

Sierpień jest miesiącem Jerzego Satanowskiego i artystów z nim związanych. Od 6 sierpnia w Sopocie szlifować swój warsztat wokalny będą młodzi wykonawcy, mierzący się z repertuarem Agnieszki Osieckiej w Konkursie na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej". Koncerty prowadzone przez Magdalenę Smalarę w Teatrze Atelier odbywać się będą od środy do soboty 8-11 sierpnia (w środę tylko o godz. 19:30, w kolejne dni o godz. 18 i 20). Sopocki etap konkursu zwieńczy gala, podczas której śpiewający otrzymają nagrody jury wraz z Nagrodą Publiczności (po każdym z koncertów będzie można zagłosować na swoich faworytów).

Wielu sympatyków mają spektakle muzyczne Jerzego Satanowskiego z - "Kaszana zdalnie sterowana. Piosenki Piotra Bukartyka" oraz "Bar Macabre". W "Kaszanie..." wystąpią Katarzyna Żak, Krystyna Tkacz, Dorota Osińska, Magdalena Piotrowska, Arkadiusz Brykalski i Artur Barciś (spektakl grany będzie 14 i 15 sierpnia o godz. 19:30, a 16 sierpnia o godz. 18 i 20:30). Z kolei w "Bar - Macabre" obok Katarzyny Żak, Krystyny Tkacz, Magdaleny Piotrowskiej i Arkadiusza Brykalskiego wystąpią też Jan Janga Tomaszewski i Sławomir Maciejewski (spektakl obejrzeć można 17 i 18 sierpnia o godz. 19:30, a 19 sierpnia o 18 i 20:30).

Dwie wielkie damy polskiej piosenki - Hanna Banaszak i Magda Umer pojawią się na deser jubileuszowego Lata Teatralnego. Banaszak śpiewać będzie od 20 do 23 sierpnia (godz. 19:30), zaś Umer zabierze widzów w sentymentalną poetycką podróż od 28 do 30 sierpnia (godz. 19:30).

Pomiędzy nimi znajdzie się miejsce dla innej wielkiej postaci polskiej kultury - Krystyny Jandy, która wraz z Jerzym Satanowskim powraca na prośbę Teatru Atelier do spektaklu/oratorium "Pamiętnik z powstania warszawskiego" z muzyką Stanowskiego (spektakle grane są 24 i 25 sierpnia o godz. 19:30). Właśnie ten tytuł zagrany zostanie z okazji Gali jubileuszowego Lata Teatralnego z Teatrem Atelier 26 sierpnia (godz. 19:30).

- Trudno w to uwierzyć, ale nasze sezony teatralne organizujemy od 1994 roku. Przez te lata bywało różnie, ale zawsze udawało nam się ułożyć repertuar, który cieszy naszych widzów, a nam daje satysfakcję. W tym roku hitem jest "Pamiętnik z powstania warszawskiego". Krystyna Janda razem z Jerzym Satanowskim specjalnie dla nas wracają do tego materiału i opracowują go pod możliwości naszej sceny. Zagramy go trzykrotnie, w tym w ramach Koncertu Galowego z okazji 25. Lata Teatralnego. Serdecznie zapraszamy - kończy André Ochodlo.

Bezpłatnie uczestniczyć można w warsztatach organizowany z okazji Spotkań z Kulturą Żydowską (tańca izraelskiego i jidyszkajt). Bilety na próby generalne "Poniżej pasa" i koncert czeskiego Mamalör kosztują 25 zł. 35 zł to koszt wstępu na muzyczny projekt Ewy Żmijewskiej i jej amerykańskiej przyjaciółki, z kolei na "Poniżej pasa" oraz koncert Kamili Klimczak wejść można za 40 zł. Koncerty Joanny Lewandowskiej i projekt Esev Yam kosztować będą widzów po 45 zł, natomiast za posłuchanie Evgena Malinovsky'ego i recitalu "Polin" zapłacić trzeba 50 zł. "Stachura" Piotra Machalicy i "Osiecka po męsku" to wydatek rzędu 55 zł, a występ Nuli Stankiewicz 60 zł.

Bilety na koncerty Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" oraz recital Joanny Trzepiecińskiej to koszt 65 zł. Pięć złotych więcej - 70 zł - kosztuje koncert Max Klezmer Band, "Shalom Sopot na bis", recital "Mój ulubiony Młynarski" oraz wstęp na spektakle: "Kaszana..." i "Bar Macabre". Wielbiciele Magdy Umer za bilety zapłacą 75 zł. Z kolei sympatycy Krystyny Prońko i Mai Komorowskiej muszą się liczyć z wydatkiem 90 zł. Jeszcze więcej - 95 zł - kosztuje wstęp na koncert zespołu Kroke i recital Hanny Banaszak. Z kolei udział w muzycznym "Pamiętniku z powstania warszawskiego" to koszt 100 zł.

Łukasz Rudzińsk
www.trojmiasto.pl
6 lipca 2018
Wątki
Lato 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...