Co jeszcze w lipcu

Teatr Żelazny w Katowicach

Co jeszcze zobaczymy w lipcu na scenie Teatru Żelaznego? Dla dorosłych i dla dzieci? Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla rozrywki i dla refleksji. Zapraszamy.

„PARAPETÓWKA" - Mądra komedia
13.07.2017
19:00

Spektakl oparty na motywach bestselleru M. Szczygielskiego pt. „Berek".
Bohaterami są Anna: katoliczka, zacięta „moherówa", Paweł: „typowy gej", którzy pałają do siebie ideologiczną nienawiścią.
Od lat ich ciężko wypracowany rytm dnia polegający m.in. na uprzykrzaniu so-bie wzajemnie życie demonstrując swą nienawiść zawsze i wszędzie, zostaje zaburzony, gdy Anna staje się ofiarą wypadku. Jedyną osobą, która może jej udzielić pomocy, jest Paweł.
Z pozoru lekka komedia uświadamia nam, jak nasze emocje, uczucia, zachow-ania, wybory potrafią nas tłamsić, przytłaczać.

BILETY:
50 zł - normalny
35 zł - ulgowy

Reżyseria: Ewa Błachnio

Występują:
Ewa Błachnio
Marta Marzęcka
Jacek L. Zawada
Piotr Wiśniewski

„Pchła Szachrajka"
J. Brzechwa
16.07.2017
12:00

„Pchła Szachrajka" to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20-tych, barwna scenografia, wartka gra aktor-ska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne mie-jsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.
Reżyseria: Dariusz Wiktorwicz
Występują: Marta Marzęcka-Wiśniewska i Piotr Wiśniewski
bilety 20zł (rodzinny 4 os. 70zł)
czas trwania 50 min.

Wilk, Koza i Koźlęta
Bracia Grimm
23.07.2017
12:00

Wilk, Koza i Koźlęta, spektakl na podstawie baśni Braci Grimm w humorystycznej wersji w której Wilk, stary bluesman, cierpi na przewlekły katar. Ta przykra dolegliwość sprawia, że nie potrafi wyczuć zdobyczy a co za tym idzie - jest pierońsko głodny.
Los jednak jest dla niego łaskawy i Wilk przypadkiem znajduje zagrodę pełną malutkich, bialutkich, śliczniutkich i smaczniutkich kózek. Czy będzie z tego uczta o jakiej nawet nie marzył? A może małe kózki nie dadzą się tak łatwo nabrać Wilkowi?

Pomysłowa scenografia, zabawne muppety, wartka akcja i kli-matyczne piosenki gwarantują wspaniały czas spędzony w teatrze. Spektakl dla dzieci od 3 lat.

Reżyseria: Marta Marzęcka-Wiśniewska i Piotr Wiśniewski

Występują: Anna Maria Moś, Natalia Ciszewska, Bartłomiej Hauke

bilety 20zł
czas trwania 50 min.

Shirley Valentine
W. Russell
26.07.2017
19:00

Legendarny spektakl Willy'ego Russel'a, byłego fryzjera, który podczas godzin spędzonych na wysłuchiwaniu zwierzeń podczas układania włosów, jak żaden inny mężczyzna, zgłębił tajniki kobie-cej duszy – jej tęsknot i pragnień. Spektakl wyreżyserowała autorka słynnego "Klimakterium...i już" - Elżbieta Jodłowska.

Hit teatralny w wykonaniu Małgorzaty Gadeckiej, wybitnej śląskiej aktorki związanej przez wiele lat z Teatrem Rozry-wki w Chorzowie, gwiazdy spektaklu "Klimakterium". Spek-takl w humorystyczny sposób opowiada historię kury do-mowej, która zajmując się domem i gotując mężowi sadzone z kartoflami zapomniała o własnych marzeniach.
Jedyną jej powierniczką jest kuchenna ściana, z którą roz-mawia. Pewnego dnia dostaje od przyjaciółki zaproszenie na dwutygodniowy urlop do Grecji. Propozycja na początku wydaje się abstrakcyjna i niemożliwa do zrealizowania. Po dłuższej chwili zastanowienia, postanawia wbrew woli męża spełnić swoje marzenie.
Czy uda jej się wyjechać?
Co na to mąż?
Czy wyjazd spełni jej marzenia?
Czy będzie chciała wracać?
Spektakl w wykonaniu genialnej aktorki, z wykorzystaniem dopieszczonej scenografii - perfekcyjne odwzorowanie an-gielskiej kuchni oraz... greckiej plaży i autentyczny zapach sadzonego z kartoflami gwarantują wspaniałą zabawę.
Spektakl przez wiele lat grany w chorzowskim Teatrze Rozrywki z ogromnym powodzeniem na deskach Teatru Żelaznego.

Shirley Valentine - Małgorzata Gadecka
Reżyseria - Elżbieta Jodłowska

bilety 40 zł

Ciało Obce
27.07.2017

Spektakl na podstawie prozy Rafała Ziemkiewicza, autora dość kon-trowersyjnych, bo poruszających tematy tabu, książek.
"Ciało obce" to, jak pisano w jednym z prawicowych pism, książka epatująca opisem niezliczonych patologicznych zachowań seksual-nych.

Opowieść o człowieku, który chcąc ratować szczęście rodzinne, wpadł w wir niekończących się zdrad małżeńskich.
Bohaterem "Ciała obcego" jest wciąż młody, ale niezadowolony ze swojego życia były mąż swojej żony Magdy, ojciec małej córki, ko-chanek wielu kobiet. Nie ma już rodziny, bo notorycznie zdradzał ukochaną. Powód tych licznych zdrad, a więc i nieudanego życia? Jest ich mnóstwo.

Niepowodzeniem za swój los obarcza kolejno swoją żonę, która była zbyt pokorna wobec tego świata, następnie swoją przeszłość, potem religię, którą wyznaje, a na końcu siebie samego. Ma szansę odkupić swoje winy? Na tym świecie chyba już nie.
W dwa lata po rozwodzie nasz bohater wciąż w myślach rozmawia ze swoją żoną Magdą. Nieudane małżeństwo skończyło się, gdy wyznał, że zdradzał ją z wieloma kobietami, choć... wcale nie czuł się z tym dobrze. Z jednej strony jest mężczyzną wychowanym po katolicku, odnoszącym zawodowe sukcesy, prawym i uczciwym. Lecz jednocześnie wynajął garsonierę i kupił łóżko wielkie jak past-wisko do seksualnych ekscesów: całkiem jakby tkwiło w nim jakieś ciało obce...

TRAILER SPEKTAKLU:
https://www.youtube.com/watch?v=PF7pm9nf78I

Reżyseria: Grzegorz Sobota
Występuje: Piotr Wiśniewski
bilety 30 zł

PREMIERA!
„Jeśli Polska nie zginęła, my ją dobijemy" M. Koterski
30.07.2017
18:00

Zbiór zabawnych i prześmiewczych wierszy Marka Koterskiego staje się kanwą recitalu/spektaklu muzycznego w wykonaniu utalentowanych aktorów młodego pokolenia.
Zgnębiona, podzielona, nawiedzona, tracona - czyż można trafniej określić obecną kondycję Polski?

Marka Koterskiego rekomendować nie trzeba. Znakomity reżyser, Gombrowicz polskiej kinematografii, bezlitośnie obnaża w swych obrazach narodowe przywary, błyskotliwie punktuje słabości od-malowując portrety rodaków z okresu głębokiego PRL-u, wczes-nego kapitalizmu czy współczesne.

Czy para 30-latków śpiewając zabawne i okrutne teksty autorstwa bystrego obserwatora rzeczywistości poświęcone miłości, samot-ności, rozczarowaniu, konsumpcjonizmowi czy zagadnieniu jed-nostki wobec narodu, zostawi nas bez nadziei?
Obowiązkowa pozycja dla fanów „Dnia Świra".

Czy opowiedziana historia poza tym, że na wskroś aktualna, okaże się także uniwersalna?

Teksty piosenek: Marek Koterski
Muzyka: Marta Skóra

Występują: Marta Marzęcka - Wiśniewska, Piotr Wiśniewski
Marta Skóra - piano
Maciej Kitajewski - kontrabas
Łukasz Srokowski - instrumenty perkusyjne

bielty 50zł/35zł

Rezerwacje:
577 380 377
lub na
www.teatrzelazny.pl

Budynek dworca PKP Katowice Piotrowice
ul. Armii Krajowej 40

bilety 50/35zł

(-)
Materiał Teatru
11 lipca 2017

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia