Co jeszcze w Starym?

Stary Teatr ogłosił repertuar do końca roku.

Stary Teatr ogłosił swój repertuar do końca roku, wśród premier ostatnich miesięcy znalazło się także „Wesele", spektakl wyreżyserowany przez Jana Klatę.

Kiedy w czerwcowym repertuarze krakowskiej narodowej sceny pojawiło się „Wesele" – głośny spektakl, którym w maju 2017 roku Jan Klata pożegnał się z krakowską publicznością – bilety zostały wyprzedane na pniu. Nadarza się kolejna okazja, by zobaczyć to monumentalne narodowe widowisko. Co prawda Stary Teatr wystawi przedstawienie dopiero w listopadzie, ale kto chce zobaczyć bronowicką chatę w ujęciu Klaty, nie powinien zwlekać z rezerwacją.

„Klata udowodnił, że rozumie, czym powinien być teatr narodowy. Potrafi opowiadać o polskim społeczeństwie, zadawać ważne pytania, wyłuskiwać aktualnie brzmiące znaczenia"- pisał nasz dziennikarz po premierze.

„Po raz kolejny oglądamy ten arcypolski dramat jako opowieść o głęboko podzielonym społeczeństwie. Małżeństwo z rozsądku ponad podziałami (Panna Młoda - w tej roli Monika Frajczyk - jest tu w widocznej ciąży) nie pomoże. Nic nie da też uścisk, w jakim przemierzają scenę Klimina (Elżbieta Karkoszka) i Radczyni (Anna Dymna). Pęknięcie między chłopami i mieszczanami przypomina o istnieniu Polski A i Polski B. Nic się nie zmieniło. Po ponad stu latach jesteśmy w tym samym miejscu. Chocholi taniec w interpretacji Jana Klaty trwa nieustannie" – relacjonował Łukasz Gazur.

Zgromadzenie wieloosobowej obsady „Wesela", którą dziś, w dużej mierze, stanowią artyści spoza Starego Teatru, zgranie terminów z zespołem Furia, który dba o oprawę muzyczną bronowickiego wesela to niełatwa rzecz.

Do końca roku na scenach Starego teatru będzie można zobaczyć jeszcze m.in. „Halkę Anny Smolar, teatralną adaptację „Pawia królowej" Doroty Masłowskiej, „Szewców" Witkacego w reżyserii Justyny Sobczyk oraz najnowsze spektakle, takie jak: „Wymazywanie" Klaudii Hartung-Wójciak, „Strasznie śmieszne" Ewy Kaim czy „Salome" Kuby Kowalskiego.

Do końca roku nie zobaczymy na scenach Starego teatru nowych przedstawień. Z zapowiadanych przez nową dyrekcję w maju ubiegłego roku spektakli nie udało się zrealizować trzech: "Art of Living" Katarzyny Kalwat, "Baśni o wężowym sercu" wg powieści Radka Raka w reżyserii Judyty Berłowskiej i „Ptaków" Arystofanesa, która dla krakowskiej sceny miał przygotować Jan Klata czy „Cesarzowej Sisi" w reżyserii Wiktora Rubina mającej zastąpić spektakl Klaty.

Anna Piątkowska
Dziennik Polski
5 sierpnia 2022

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia