Co może grozić grzecznej dziewczynce?

"Grzeczna" - reż. Maria Żynel - Teatr Baj w Warszawie

Lusia jest mądrą, ładną, cichą i przede wszystkim bardzo, bardzo grzeczną dziewczynką. Dzieckiem idealnym. Jak wygląda jej dzień? Wstaje rano, myje ząbki, zjada śniadanie, ubiera się i idzie z tatą do szkoły. Tam cichutko i grzecznie słucha i zapisuje, potem w domu odrabia lekcje, składa swoje rzeczy, ćwiczy, myje się i kładzie spać.

Nic specjalnego. Tylko czasem musi z kimś porozmawiać... Kim są towarzysze Lusi? O czym z nią rozmawiają? Co się stało, kiedy w szkolnym „talent show" Lusia zaśpiewała piosenkę o wiośnie? I czy coś może grozić tak bardzo grzecznej dziewczynce?

Spektakl powstał na podstawie książki norweskiej pisarki i psycholożki Gro Dahle. Porusza ona kwestię nierealnie wysokich oczekiwań stawianych dzieciom przez dorosłych. Ukazuje mechanizmy, które ograniczają prawdziwy rozwój osoby poprzez narzucenie stereotypowej roli grzecznej, czystej, ładnej dziewczynki, wzorowej córeczki i uczennicy. Gro Dahle, a za nią twórcy spektaklu, w symboliczny sposób pokazują konsekwencje wychowania, które nie uwzględnia emocji i ważnych potrzeb małego człowieka. W tej historii rodzice dowiadują się czegoś nowego o sobie, a Lusia zyskuje siłę i własny głos.

Gramy:
kwiecień: 9 godzina 11:00; 11, 12 i 16 godzina 10:00
czerwiec: 10 i 11 godzina 11:00; 8, 9, 13, 14 godzina 10:00

Następna planowana premiera (tytuł roboczy) „AKADEMIA PANA KLEKSA" reż. Aneta Płuszka (13 maja 2017)
* * *
Rewitalizacja Teatru Baj: począwszy od nowego sezonu teatralnego 2017/18 Teatr Baj zmienia miejsce prezentacji swoich spektakli (lokalizacje podamy w późniejszym terminie). Wiąże się to bezpośrednio z rewitalizacją siedziby Teatru oraz koniecznością wykonania gruntownego remontu budynku. Nie oznacza to zatrzymania lub przerwania pracy Teatru, a jedynie zmianę miejsca działalności artystycznej.

Teatr Baj powstał w 1928r. na warszawskim Żoliborzu i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Dorobek artystyczny teatru obejmuje ponad 172 premiery. Baj sięga po polską i światową literaturę dla dzieci, stosuje różne formy i techniki lalkowe, łącząc w repertuarze klasykę i sztukę współczesną. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Baj jako jedyny teatr lalek dla dzieci w Polsce został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis" (2014). Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, Order Uśmiechu.

(-)
Materiał Teatru
30 marca 2017
Portrety
Maria Żynel

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...