Co nowego w lutym?

Teatr Stary w Lublinie

Kolejne atrakcyjne wydarzenia w Teatrze Starym. Zapraszamy na spektakl "Msza za miasto Arras", pokaz filmowy z muzyką na żywo "Mania", recital "Kocham cię, życie", koncert Alicji Majewskiej z zespołem, rozmowę o tajemnicach warsztatu tłumacza oraz pełnometrażową animację "Hokus-pokus, Albercie Andersonie".

Janusz Gajos po raz pierwszy w Teatrze Starym
"Msza za miasto Arras" Teatr Narodowy / Warszawa
PIĄTEK 5.02 / 19.00
SOBOTA 6.02 / 17.00
Monodram Janusza Gajosa w oparciu o pochodzącą z 1971 roku książkę Andrzeja Szczypiorskiego. Pierwsza wersja spektaklu miała swoją premierę w 1994 roku. Teraz Gajos odrzuca prawie wszystko z tamtej wersji, łącznie z kostiumem postaci. Potrzebuje tylko krzesła i słów. Popis wielkiego aktora, lekcja skupionej narracji! Janusz Gajos!

"Mania" FILM Z MUZYKĄ NA ŻYWO: ZESPÓŁ CZERWIE
PONIEDZIAŁEK 8.02 / 18.00
Raz na kwartał Teatr Stary zaprasza na wyjątkowe seanse filmowe, będące połączeniem projekcji kinowej i koncertu. Nieme filmy, stanowiące część historii kina, ilustruje muzyka wykonana przez zespół kompozytorów i instrumentalistów. Tym samym wracamy do tradycji miejsca, jakim jest Kino w Teatrze Starym, gdzie pierwsze w Lublinie pokazy filmowe nie obywały się bez tapera. Zespół CZERWIE, ścisła czołówka grup grających „na żywo" do filmów niemych, zilustruje niemiecki tytuł "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z Polą Negri w roli głównej.

Klementyna Umer "Kocham cię, życie"
ŚRODA 10.02 / 19.00
Na co dzień występuje w spektaklach muzycznych warszawskich teatrów. W swoim recitalu zaprezentuje same evergreeny autorstwa tuzów polskiej piosenki: Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Andrzeja Poniedzielskiego, ale przede wszystkim Wojciecha Młynarskiego. Swoją piękną barwą głosu, cudowną polszczyzną i ciekawymi interpretacjami znanych szlagierów sprawia, że piosenki nabierają świeżości, tak jakby były specjalnie dla niej napisane.

Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz oraz Opera Quartet - dodatkowy koncert
CZWARTEK 11.02 / 19.00
Na wyraźnie życzenie widzów powtarzamy koncert Alicji Majewskiej z zespołem, którego premiera w Teatrze Starym miała miejsce w listopadzie 2015 roku. Pierwsza Dama polskiej estrady Alicja Majewska, przypomni swoje największe przeboje. Przy fortepianie zasiądzie sam Włodzimierz Korcz - znakomity kompozytor, aranżer, dyrygent, twórca wielu przebojów polskiej piosenki.

Bitwa o literaturę. Lost (and Found) in Translation
WTOREK 9.02 / 18.00
Tajemnice warsztatu tłumacza. Tłumacz – ukryty pisarz czy przewodnik po świecie autora? Pułapki języka, stylu, kontekstu. Co oznacza pojawienie się nowego przekładu dla dzieła? Co robi tłumacz? Łukasz Drewniak zaprosił do rozmowy trójkę wybitnych tłumaczy, których przekłady okazały się w ostatnich latach rewelacjami literackimi: Krzysztofa Bartnickiego, Wojciecha Charchalisa i Annę Wasilewską.

Filmowa niedziela "Hokus-pokus, Albercie Andersonie" reż. Torill Kove
NIEDZIELA 7.02 / 17.00
Najnowsza pełnometrażowa animacja Torill Kove, wielokrotnie nagradzanej autorki filmów animowanych, laureatki Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany. "Hokus-pokus, Albercie Albertsonie" to opowieść o dorastaniu, o odpowiedzialności, o magii i o tym, że marzenia się spełniają w najmniej oczekiwany sposób.

(-)
Materiał Teatru
4 lutego 2016

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...