Co się wydarzyło? Co jeśli? Co teraz?

"Kukułka. Fikcyjny dokument" - reż. Łukasz Kos - Grupa Coincidentia w Białymstoku

Najnowsza produkcja polsko-niemieckiego zespołu, w skład którego wchodzą artyści związani z niezależnymi grupami teatralnymi - Coincidentia, Wilde&Vogel, Lehmann&Wenzel oraz reżyser Łukasz Kos i dramaturg Fiona Ebner, zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Polsce.

Po czerwcowej premierze, która miała miejsce w niemieckim Lipsku, przedstawienie zostanie zaprezentowane w Białymstoku na scenie klubu Zmiana Klimatu. Zaplanowane są dwa pokazy – 6go i 7go sierpnia o godz. 20.00. Informacje odnośnie biletów znaleźć można na stronie zmianaklimatu.eu

Lubię pamiętać rzeczy na swój sposób. Tak, jak je zapamiętałem,
niekoniecznie tak, jak się wydarzyły.
David Lynch, Zagubiona autostrada

Zepsuty zegar z kukułką – od niego się wszystko zaczyna. Znaleziony w szopie przy domu położonym głęboko w lasach wschodniej Polski, w pobliżu miasta Białystok. Osiem osób myszkuje po strychach i piwnicach, wertuje znalezione zapiski i dokumenty w poszukiwaniu informacji z przeszłości pewnego miejsca. Ktoś potyka się o wystającą z trawy przed domem sprężynę, próbuje ją wyciągnąć. Drut okazuje się elementem zakopanego łóżka. Jak po nici Ariadny poszukiwacze dochodzą do coraz to nowych historii, zarówno pospolitych jak i tajemniczych. Co stało się z dzieckiem, które wyjechało swoim trójkołowym rowerkiem w ciemny las? Co z objawieniami maryjnymi, które młoda dziewczyna przeżyła w pobliżu opuszczonego cmentarza żydowskiego? Co jeszcze, poza kleszczem, którego ukąszenie niemal doprowadza do śmierci jedną z uczestniczek projektu, skrywa las. Skrawki wspomnień, ulotne tropy, fragmenty nierozwiązanych zagadek... leżą od lat w cieniu lub zakopane głęboko w ziemi. Rozkładają się, korodują, fermentują. Nie chcą jednak bezpowrotnie zniknąć, chcą przetrwać, choćby tylko w wyobraźni, choćby tylko we śnie. Będą powracać z pytaniami: co się wydarzyło? co jeśli? co teraz?

Niemiecko - polski zespół (Figurentheater Wilde & Vogel, duet Lehmann und Wenzel oraz Grupa Coincidentia), wraz z reżyserem Łukaszem Kosem i dramaturgiem Fioną Ebner pracują nad fikcyjnym dokumentem. Z pomocą przedmiotów, lalek, muzyki, opowieści zadają pytania o przeszłość ich obecnych miejsc twórczej pracy w Lipsku i Solnikach. Co wykluje się z tych poszukiwań? Nieproszone historie, niechciane pomysły są jak kukułcze jaja składane do własnego gniazda.

Przedstawienie w języku angielskim, polskim i niemieckim.
Koprodukcja Siedliska Kultury Solniki 44 (PL) & Westflügel Leipzig (D)

Mit finanzieller Unterstützung durch Stadt Leipzig, Kulturstiftung des Freistaates Sachsen, dofinansowane ze środków finansowych Miasta Białystok, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

(-)
Materiał Teatru
29 lipca 2019
Portrety
Łukasz Kos

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia