Co zmieniło się przez lata w kulturze?

"Evviva l'arte" - "Jerzy Kapuściński i Zdzisław Pietrasik: 25 lat w kulturze"

W cyklu "Evviva l'arte": "Jerzy Kapuściński i Zdzisław Pietrasik: 25 lat w kulturze". 5 czerwca, godz. 19.00, Teatr Collegium Nobilium prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

4 czerwca, w 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów, w całej Polsce będzie mieć miejsce wiele wydarzeń organizowanych przez władze państwowe, samorządowe, organizacje pozarządowe, ośrodki kultury. Pod szyldem "Evviva l'arte" również odbędzie się spotkanie na temat związany z jubileuszem. Co zmieniło się przez te lata w kulturze? Jakie nowe trendy, zjawiska, obyczaje pojawiły się w teatrze, filmie, sztuce, literaturze, muzyce, publicystyce kulturalnej, mediach? Którzy twórcy w tym czasie odcisnęli najsilniejsze piętno, którzy budowali wizerunek polskiej kultury za granicą, którym zawdzięczamy największe dzieła, a o których było najgłośniej? Jakie wyzwania stoją w dzisiejszych czasach przed artystami i instytucjami kultury? Na te i wiele innych pytań pomogą odpowiedzieć goście czerwcowej edycji "Evviva l'arte".

Jerzy Kapuściński to wybitny menadżer kultury. Producent filmowy, długoletni szef redakcji telewizyjnych - widowisk artystycznych, publicystyki kulturalnej, teatru i muzyki poważnej, działu programów artystycznych, spraw programowych w TVP Kultura i wreszcie TVP 2; były dyrektor Studia Filmowego Kadr, członek Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zdzisław Pietrasik jest jednym z najbardziej wpływowych polskich krytyków. Dziennikarz, publicysta, recenzent filmowy i teatralny, długoletni szef działu kulturalnego tygodnika Polityka, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jerzy Kapuściński i Zdzisław Pietrasik będą ostatnimi w tym sezonie rozmówcami publiczności w Teatrze Collegium Nobilium.

Przed nimi w cyklu "Evviva l'arte" wystąpili między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Piotr Adamczyk i Borys Lankosz, Joanna Szczepkowska i Jacek Hugo Bader, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Rafael Lewandowski i Mikołaj Łoziński, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Ewa Błaszczyk i Magdalena Łazarkiewicz oraz Andrzej Wajda, Jerzy Stuhr i Julia Hartwig.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu

(-)
Materiał Organizatora
4 czerwca 2014

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia