Coincidentia już po japońskim tournée

"Krabat" - reż. Christiane Zanger - Grupa Coincidentia Białystok

Białostocki teatr niezależny Grupa Coincidentia wrócił z japońskiego tournée i szykuje się do kolejnych festiwalowych wyjazdów.

W ramach projektu powstała nowa wersja językowa spektaklu "Krabat" (stworzona w koprodukcji z niemieckim Figurentheater Wilde&Vogel i japońskim Puppet Theater Hitomi-Za), która została zaprezentowana sześciokrotnie na scenach w miejscowościach Iida, Kagawa, Naha i Ginoza pomiędzy 25 lipca a 2 sierpnia.

Dwa ostatnie pokazy odbyły się w ramach International Theater Festival Okinawa for Young Audience (imprezy o zasięgu globalnym, na którą zapraszane są najciekawsze propozycje spektakli dla młodego widza z całego świata). Próby do nowej wersji przedstawienia odbyły się w Stuttgarcie (Niemcy) oraz Idzie (Japonia), w składzie powiększonym o japońską aktorkę Aki Shinozaki.

Pokazy "Krabata" zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez japońską publiczność, prasę oraz gości festiwalowych. Spektakl "Krabat" był wcześniej prezentowany w ramach festiwalu w Okinawie (w 2011 roku). Ponowne zaproszenie, stworzenie nowej wersji językowej oraz prezentacja w trzech japońskich prefekturach jest dużym wyróżnieniem oraz promocją tej międzynarodowej produkcji.

International Theater Festival Okinawa for Young Audience jest wydarzeniem o wysokiej randze artystycznej i szerokim zasięgu geograficznym i medialnym. Są na nim obecne osoby związane z teatrem (twórcy, producenci, organizatorzy festiwali itp) z całego świata. Tegoroczna edycja zgromadziła gości między innymi z Japonii, Australii, Niemiec, Polski, Rosji, Belgii, Włoch, Chin, Szwecji, Danii, Indonezji, Hiszpanii, Szkocji, Korei, Palestyny. Poza możliwością prezentacji przedstawienia przed publicznością festiwalową, jak również przyjrzenia się twórczości zaproszonych grup, organizator zadbał o stworzenie płaszczyzny do spotkań, które gromadziły obecnych na festiwalu przedstawicieli świata teatralnego. Spotkania owe pozytywnie wpłynęły na tworzenie sieci kontaktów i mogą w przyszłości zaowocować projektami w międzynarodowych składach (tak jak w przypadku produkcji i eksploatacji nowej - japońskiej wersji spektaklu "Krabat").

Grupa Coincidentia już szykuje się do kolejnych wyjazdów. Nowy sezon teatralny rozpocznie we wrześniu prezentacjami spektaklu "Faza REM Phase", zrealizowanego wspólnie z Figurentheater Wilde&Vogel oraz Białostockim Teatrem Lalek, w berlińskiej Schaubude oraz we francuskim Charleville-Mezieres na Festival Mondial des Theatres de Marionnettes. W październiku przedstawienie zostanie pokazane w Monachium na Internationales Figurentheaterfestival, zaś w listopadzie zagości na scenie Lindenfels Westfluegel w Lipsku. W międzyczasie członkowie Grupy pojawią się w Białostockim Teatrze Lalek ze spektaklem "Słoń i Kwiat", z którym chwilę później pojadą do Wrocławia na Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci.

Tournée spektaklu "Krabat" w Japonii zrealizowano w ramach promocji Miasta Białegostoku i przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, culture.pl oraz Goethe Institut.

(-)
Materiał Teatru
2 września 2015

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia