„Cracoviae Merenti" dla Wojciecha Plewińskiego

Brązowe medale „Cracoviae Merenti" dla wybitnego fotografa i nauczyciela

Wojciech Plewiński – jeden z najwybitniejszych fotografów powojennych oraz Antoni Borgosz – wieloletni dyrektor krakowskiego Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku otrzymali w środę, 19 września, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa brązowe medale „Cracoviae Merenti".

„Cracoviae Merenti" to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa. Wyróżnienia wręczyli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

– Honorujemy dzisiaj medalem „Cracoviae Merenti" pana Wojciecha Plewińskiego – artystę, wybitnego fotografika, człowieka dzięki którego fotografiom utrwalone zostało w kadrze życie kulturalne Polski, najwspanialsze spektakle teatralne, ale również mistrza portretu, który utrwalił nie tylko najpiękniejsze aktorki ale wielu twórców kultury – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Z urodzenia jestem warszawiakiem, choć potem mieszkałem w różnych miejscach Polski. Do Krakowa przyjechałem dopiero na studia. Wydawał mi się miastem nie dla mnie. Po wojnie, po przejściach, które zdarzyło mi się jako chłopakowi przeżywać ten spokój, zastana konstrukcja miasta, brak ruin wydawały mi się trochę obce. Ale stopniowo Kraków zaczął mnie zasysać swoją specyficzną atmosferą – powiedział po odebraniu medalu Wojciech Plewiński.

Drugi z laureatów to wybitny nauczyciel, wieloletni dyrektor szkoły. – Nauka i edukacja zawsze były i są dla Krakowa najważniejsze. Z nich wyrasta siła miasta jako centrum nauki, kultury i sztuki. Od nich zależy jego konkurencyjność jako ośrodka nowoczesnej wiedzy technicznej, ekonomicznej, medycyny i usług. Są w Krakowie osoby, które nie są powszechnie znane, ich nazwiska nie pojawiają się codziennie w gazetach, radiu, telewizji, portalach internetowych, ale których działalność i praca powodują, że nasze miasto jest w czołówkach wielu rankingów i klasyfikacji, a absolwenci krakowskich szkół i uczelni znajdują te najlepsze miejsca pracy. Jedną z takich osób o których mówię jest na pewno pan Antoni Borgosz – zwrócił się do drugiego laureata medalu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– To ogromny zaszczyt znaleźć się wśród tylu znamienitych osób oraz instytucji, które zostały wyróżnione medalem „Cracoviae Merenti" za osiągnięcia w działalności na rzecz Krakowa. Dziękuję za dostrzeżenie ogromnego wysiłku oraz osiągnięć krakowskiego szkolnictwa zawodowego w przygotowywaniu młodych ludzi w dorosłe życie. Osiągnięcia krakowskich szkół technicznych są imponujące. To efekt ogromnego zaangażowania i twórczego wysiłku dyrektorów i nauczycieli, dlatego medal ten traktuję jako wyróżnienie dla krakowskiego szkolnictwa zawodowego – dziękował po przyznaniu wyróżnienia Antoni Borgosz.

Z gratulacjami laureatom spieszyło wiele osób, wśród nich m.in. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, laureatka brązowego medalu Cracoviae Merenti i Andrzej Hojda, marszałek krakowskiego Bractwa Kurkowego. Bractwo Kurkowe jest laureatem złotego medalu Cracoviae Merenti z nr 4.

Marian Satała
Gazeta Krakowska
21 września 2018
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia