Cuda i dziwy

"Cuda i dziwy lokomotywy albo Tuwim dzieciom małym i dużym", Teatr "Pinokio" w Łodzi

Na afisz Teatru Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi powraca spektakl "Cuda i dziwy lokomotywy albo Tuwim dzieciom małym i dużym". W przedstawieniu napotykamy na świat nierzeczywisty i magiczny. Tak jak zostało zapowiedziane w tytule - czarom nie ma końca.

Muzyka Krzysztofa Dziermy, scenografia Ryszarda Warcholińskiego oraz kostiumy Elżbiety Iwony Dietrych przenoszą widzów w lata 50. Mamy tu paprotki, transparenty i czerwone goździki rodem z PRL-u. Wszystko jednak bez negatywnych konotacji, jedynie z lekkim sentymentalnym posmakiem. Całość zaś zrealizowana w konwencji szkolnej lekcji - z oślą ławką i pomazaną tablicą w tle. 

Profesor (Marek Niemierowski) postanawia nauczyć czegoś jowialnego Bzurę (Łukasz Bzura), wiecznie siedzącego w oślej ławce. Nie dokonuje jednak tego przez pouczające mowy czy srogie pomachiwanie palcem. Nauki bowiem płyną z wierszy Juliana Tuwima. Wszystkie sceny dialogowe połączone zostały poprzez energetyzujące widownię zbiorowe śpiewy lub melorecytatywy jego wierszy: "Trudnego rachunku", "Okularów", "Roku i Biedy", "Codzienności", "Rwania Bzu", "Dwóch wiatrów", "Ptasiego Radia" i tytułowej "Lokomotywy". Dzięki występowaniu w spektaklu motywów wprost z musicalu, ulegamy atmosferze beztroskiej zabawy. 

Reżyser Wojciech Szelachowski dokonał rzeczy niezwykłej. Oto na scenie teatru wyczarował świat, w którym odnajdą się zarówno dzieci, jak i dorośli widzowie. Dla najmłodszych to lekcja historii na wesoło. Dla dużych dzieci - powrót w błogie czasy szkolne. Czym bowiem dziś mogłoby być uroczyste przecinanie wstęgi na rzecz stolarza-przodownika czy poczciwe radio Pionier, które wymaga naprawy przez elektromontera? 

Spektakl „Cuda i dziwy lokomotywy albo Tuwim dzieciom małym i dużym” daje widowni autentyczną przyjemność obcowania z materią teatru. Przedstawienie warto zobaczyć, przekonać się, że Tuwim nie wyszedł z obiegu. Nadal można (i trzeba!) się nim zachwycać, bo jego twórczość posiada niekończąca się datę ważności.

Monika Macur
Dziennik Teatralny Łódź
13 marca 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...