Cudowna podróż dookoła świata w poszukiwaniu orzecha

"Dziadek do orzechów" - reż. Karol Urbański - Opera na Zamku w Szczecinie

Autorski i oryginalny "Dziadek do orzechów" w Operze na Zamku to spektakl, który może oczarować zarówno dzieci jak i dorosłych.

Tradycyjnie tuż przed świętami Bożego Narodzenia wiele oper na świecie sięga po "Dziadka do orzechów", balet z muzyką Piotra Czajkowskiego. Nastrój świąteczny, prezenty, dzieci i zabawki, które ożywają, to motyw idealny i, można by rzec, banalny i oklepany. Jak zrobić "Dziadka...", żeby nic nie stracił ze swojego przesłania, ale zaskoczył oryginalnością? Pomysł na to miał Karol Urbański, kierownik baletu Opery na Zamku i autor choreografii do "Dziadka...".

W tym spektaklu nie ma przesłodzenia typowego dla świątecznych bajek dla dzieci. Muzyka Czajkowskiego w wykonaniu orkiestry Opery na Zamku pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka brzmi zgodnie z nutami, nie pomijając żadnych znanych motywów. Ale już sama opowieść zaskakuje. W śnie Klary (Ksenia Naumets-Snarska) ożywają lalki, które muszą stoczyć walkę dobra ze złem, muszą odbyć długą podróż dookoła świata i przeżyć wiele przygód. Jeden z najciekawszych momentów to taneczna podróż przez wszystkie kontynenty. Bardzo dobrze prezentuje się tutaj balet, szczególnie Król Myszy. Piękna jest scenografia z kolorowymi wizualizacjami. Z jednym wyjątkiem - ogromny, brzydki Dziadek do orzechów jest w tym spektaklu zbędny. Bez niego spektakl nic by nie stracił, a może straszyć najmłodszych.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
7 grudnia 2016
Portrety
Karol Urbański

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia