Cykliczny Festiwal Sztukmistrzów

już w nadchodzący weekend

Władze Lublina chcą, aby ich miasto znane było z kulturalnych imprez łączących sztukę cyrkową z teatrem. W następny weekend odbędzie się tu Festiwal Sztukmistrzów, który od przyszłego roku ma przerodzić się cykliczny, międzynarodowy Carnaval Sztuk-Mistrzów, a w 2012 r. gościć będzie w Lublinie Europejska Konwencja Żonglerska.

Występy artystów będą odbywać się głównie na ulicach i placach miasta. Jak poinformował Michał Krawczyk z biura promocji lubelskiego ratusza, pomysł nawiązuje do powieści noblisty Isaaca Singera "Sztukmistrz z Lublina" i jej tytułowego bohatera Jaszy Mazura. "Patronem duchowym festiwalu jest Jasza Mazur" - powiedział Krawczyk.

- To ma być impreza, która przyciągnie mieszkańców przynajmniej z Polski, żeby mogli przyjechać do Lublina, poznać miasto i doświadczyć niesamowitych wrażeń - dodał Krawczyk.

Na trzydniowym Festiwalu Sztukmistrzów, który rozpocznie się w piątek, wystąpią artyści z kraju oraz z Francji, Hiszpanii, Argentyny, Finlandii i Włoch. Zaplanowano m.in. paradę ulicami miasta, uliczne spektakle kabaretowe, cyrkowe i teatralne, pokazy żonglerki, prezentacje tańca z ogniem. Niektóre występy będą odbywać się w namiocie cyrkowym na błoniach pod Zamkiem.

Tydzień później, w sobotę 8 sierpnia, mają odbyć się zawody w chodzeniu po linie rozpiętej między wieżowcami i próba pobicia światowego rekordu długości przejścia, a następnego dnia - konkurs tricków na linie zawieszonej nad wodą nad podmiejskim Zalewem Zemborzyckim.

W przyszłym roku festiwal ma przekształcić się w znacznie okazalszy Carnaval Sztuk-Mistrzów. Władze miejskie wystąpiły do Regionalnego Programu Operacyjnego o prawie 1,2 mln zł na dofinansowanie imprezy. Całość ma kosztować ponad 1,7 mln zł.

W 2012 r. Lublin będzie miejscem Europejskiej Konwencji Żonglerskiej. Jest ona organizowana corocznie w innym mieście naszego kontynentu. Przyjeżdża na nią z całego świata po kilka tysięcy profesjonalnych artystów, amatorów i hobbystów sztuk cyrkowych. Lublin został zaakceptowany jako miejsce spotkania żonglerów na tegorocznej konwencji w Hiszpanii.

(-)
PAP
27 lipca 2009

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...