Czarna komedia premierowo

„Umrzeć ze śmiechu" - aut. Paul Elliott - reż. Alina Moś - Teatr Gry i Ludzie w Katowicach

Teatr Gry i Ludzie przygotowuje w swojej siedzibie, na Scenie Gliwicka 120: w Katowicach kolejny spektakl. To komediowa opowieść Paula Elliotta o przyjaciółkach, które pewnego dnia spotykają się jak zwykle, na karcianą rozgrywkę, ale w uszczuplonym już gronie, po śmierci jednej z nich. Brzmi mało zabawnie, ale twórcy dają gwarancję, że będzie można umrzeć ze śmiechu. Spektakl w reżyserii Aliny Moś zostanie premierowo pokazany 25 listopada.

Umrzeć ze śmiechu to popularny związek frazeologiczny, ale historia naprawdę zna takie przypadki. Już w V wieku p.n.e. Zeuksis, jeden z największych starożytnych malarzy, przyjął przedziwne zlecenie od pewnej matrony bardzo dyskusyjnej urody, która chciała zostać namalowana jako Afrodyta. Zeuksis malował zaśmiewając się do rozpuku, aż wreszcie – nie ukończywszy dzieła – wyzionął ducha ze śmiechu.

W sztuce teatralnej Paula Elliotta śmierć przychodzi dużo bardziej prozaicznie - w szpitalu umiera jedna z czterech przyjaciółek, komplikując trzem pozostałym cotygodniowe spotkania brydżowe. Okazuje się jednak, że nawet z zaświatów można ingerować w życie śmiertelników. Staje się to powodem wielu komicznych i abstrakcyjnych sytuacji. Nieżyjąca już Marysia przekazuje przyjaciółkom znaną wszystkim, choć w codzienności zapominaną tezę, że należy żyć tak, aby każdy dzień był najpiękniejszym, gdyż może być tym ostatnim, a także, że prawdziwa przyjaźń przetrwa nawet śmierć, a na marzenia nigdy nie jest za późno.

Amerykańskie realia oryginału przeniesiono... na katowickie Załęże, zaś bohaterki zamiast anglojęzycznych imion nazywają się swojsko: Krystyna, Lena, Mariola i świętej pamięci Marysia.

Wcielają się w nie: Joanna Wawrzyńska, Anna Stępień i Alicja Szymkiewicz, a na scenie towarzyszy im Szymon Strużek. Spektakl realizowany jest przy wsparciu z budżetu Miasta Katowice – jako laureat tegorocznego konkursu Teatrogranty 2023.

Działający od 1997 roku Teatr Gry i Ludzie w ostatnich latach mocno zaskarbił sobie sympatię najmłodszych widzów, zaś tych starszych uraczył takimi tytułami jak "Dzikość serca", "Krawcowa", czy tegoroczna "Zemsta. Dell'arte". Umrzeć ze śmiechu" to chyba pierwsza tak zabawna pozycja w repertuarze teatru. Reżyseruje Alina Moś, współpracująca z teatrami w całej Polsce: od Gdyni, przez Koszalin, Gorzów Wielkopolski, po Legnicę. W Teatrze Gry i Ludzie realizuje spektakl po raz pierwszy. "Umrzeć ze śmiechu" będzie można oglądać w nowej siedzibie Teatru.

Scena Gliwicka 120 powstała jako nowa przestrzeń kultury, sztuki i rozrywki w Katowicach. W swoim zamyśle jest miejscem otwartym na różne inicjatywy i wydarzenia artystyczne i rozrywkowe. Odbywają się tu repertuarowe spektakle dla dzieci i dorosłych, stand-upy, wieczory improwizacji, występy kabaretowe i koncerty.
Więcej informacji:
tel. 792 244 510,
biuro@gryiludzie.pl , www.gryiludzie.pl , www.scenagliwicka120.pl

Alicja Szymkiewicz
Teatr Gry i Ludzie w Katowicach
21 listopada 2023

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia