Czarna komedia w Żelaznym

"Parapetówka" - reż. Ewa Błachnio - Teatr Żelazny w Katowicach

Zapraszamy do Teatru Żelaznego w Katowicach Piotrowicach na naszą najnowszą premierę "Parapetówkę" w reżyserii ( a także z udziałem) Ewy Błachnio - znanej z Kabaretu Limo.

„Parapetówka" to spektakl oparty na motywach bestselleru M. Szczygielskiego pt. „Berek". Głównymi bohaterami są Anna i Paweł – pałający do siebie ideologiczną nienawiścią. Anna: katoliczka, zacięta „moherówa", mniej więcej w balzakowskim wieku, emerytowana samotna matka dorosłej córki. Małgosi, która wyprowadziła się z domu, poszła harować do Galerii Centrum i prawie nie odbiera telefonu od nadopiekuńczej i
wścibskiej matki. Paweł: młody, inteligentny, przystojny, utalentowany, wysportowany, atrakcyjny. Trzydziestoletni samotny gej. Dziecko porzucone przez matkę, wychowywane samotnie przez ojca, który nigdy nie zaakceptował orientacji i wyborów syna. Korytarz kamienicy na ich piętrze zamienił się w pole bitwy lubo w kolejne starcia wojny podjazdowej. Od lat ich ciężko wypracowany rytm dnia polegający m.in. na uprzykrzaniu sobie wzajemnie życie demonstrując swą nienawiść zawsze i wszędzie, zostaje zaburzony, gdy Anna staje się ofiarą wypadku i wymaga codziennej opieki. Jedyną osobą, która może jej udzielić pomocy, jest Paweł.

Z pozoru lekka komedia uświadamia nam, jak nasze emocje, uczucia, zachowania, wybory potrafią nas tłamsić, przytłaczać. Jak trudno czasem dotrzeć do samego siebie, jeśli zbyt długo i nazbyt skrupulatnie chowało się w sobie kompleksy, uprzedzenia, błędnie wyobrażenia: o nas samych, innych, świecie dookoła, otaczającej nas rzeczywistości.

Najbliższe spektakle 28,29 STYCZNIA godz. 19.00

(-)
Materiał Teatru
26 stycznia 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia