Czarny Kot Rudy zaprasza

"Tuwim zaczarowany" - Teatr Polski w Szczecinie

Wspaniały wieczór kabaretowy mogli spędzić mieszkańcy Szczecina, na który zaprosił nas Czarny Kot Rudy - kabaret, mieszczący się w siedzibie Teatru Polskiego.

„Tuwim zaczarowany” to widowisko bazujące na twórczości Juliana Tuwima, składające się z kilkunastu scenek o ironicznym zabarwieniu, wśród których można wyróżnić między innymi: monologi, dialogi, skecze oraz arie operowe. Każda ze scenek była krótka i -wydawałoby się - traktująca o czymś innym, ale tak naprawdę wszystkie łączyła wspólna tematyka: stosunki damsko-męskie.

Mężczyzna ukazany w krzywym zwierciadle jako poddany kobiety, którego każda słaba strona jest karykaturalnie wyolbrzymiona. Kobieta natomiast rządzi mężczyzną, jest modliszką będącą dla niego karą i zbawieniem. Stare porzekadło mówi, ze kobieta zmienną jest, dlatego w kabarecie widzimy raz damę z klasą, pełną wdzięku, innym razem kusicielkę z ustami czerwonymi jak maliny, z papierosem w dłoni, na dodatek w powabnej sukni, zalotnie uśmiechającą się w naszą stronę i śpiewającą na przemian to namiętnym, to histerycznym głosem. Innym razem widzimy w niej zwykłą gospodynię domową pragnącą czułości i zainteresowania ze strony męża, który cały czas skupiony jest na czytaniu gazety i nie widzi nic poza tym.

„Tekst opierający się na twórczości Tuwima pełny jest bujnych metafor, miejscami zabarwionych frywolnym językiem, ciężkim do utożsamienia z poetą piszącym dla dzieci.”- trudno byłoby nie zgodzić się ze słowami Miłosza Jacyny z Polskiego Radia Szczecin. Co więcej aktorzy bawią się słowem w rozmaity sposób, zwracają się także bezpośrednio do widzów z prośbami o powtórzenie pewnych fraz, o potwierdzenie swoich racji, bądź wybierają z widowni osoby, które biorą udział w prezentowanym przez aktora monologu.  

 Wspólnie śpiewana przez aktorów aria, balowe stroje, maski karnawałowe na twarzach, szampan lejący się do kieliszków, którym częstowani są widzowie…- tak właśnie zaczyna się wieczór kabaretowy. Atmosfera wesołości unosi się w powietrzu w małej, szczecińskiej sali, a widzowie wdychają ją z przyjemnością. I tak już pozostaje do końca wieczoru. Wszyscy zarażeni dobrym humorem bawią się wyśmienicie.  

Podsumowaniem słownych gier jest wykonana wspólnie piosenka pt. „Miłość Ci wszystko wybaczy”, czy możemy zaprzeczyć tym słowom? Myślę, że nie.  

Teatr Polski
W spektaklu występują: Olga Adamska, Małgorzata Iwańska, Sylwia Różycka, Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski, Mirosław Kupiec, Wiesław Łągiewka, Marek Żerański
scenariusz napisał oraz spektakl wyreżyserował: Adam Opatowicz, oprawą muzyczną zajął się zespół pod kierownictwem Krzysztofa Baranowskiego. 
premiera: 23 maja 2008r.

Izabela Makaryk
Dziennik Teatralny Szczecin
3 lutego 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia