Czas na taniec!

Balet dworski Cracovia Danza

Nazywany był człowiekiem ptakiem, królem powietrza, bogiem tańca. Odmienił balet klasyczny, pokazał, że niemożliwe jest możliwe. Taniec w jego wykonaniu był pełen emocji i ogromnej siły wyrazu. Stał się legendą za życia. Jego tragiczna biografia zainspirowała pisarzy, filmowców, dramaturgów, aktorów.

Wacław Niżyński, geniusz tańca będzie tematem kwietniowego spotkania CZAS NA TANIEC!, przypadającego tuż przed Międzynarodowym Dniem Tańca. Gośćmi wieczoru będą twórcy spektaklu Niżyński, zapiski z otchłani: Anna Burzyńska (autorka sztuki), Grzegorz Mielczarek (odtwórca tytułowej roli), Józef Opalski (reżyser) i Jacek Tomasik (choreograf). Spotkanie poprowadzi redaktor Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Tańca jest doskonałym pretekstem do rozważań na temat Wacława Niżyńskiego, jednej z największych osobowości sztuki baletu wszechczasów. Ten polski tancerz i choreograf mówił o sobie: „Jestem jednocześnie człowiekiem i Bogiem, jeśli mój kształt jest cielesny, to dlatego, że powstałem z ciała. Bóg uczynił mnie z ciała. Jestem Bogiem". Jego życie prywatne, tragiczne, rozdarte pomiędzy żonę, a zazdrosnego kochanka zakończyło się przerwaniem kariery u szczytu sławy z powodu choroby psychicznej. Ratunkiem dla artysty stało się pisanie dziennika, będącego dziś dla nas kopalnią wiedzy o tancerzu.

Kim był Wacław Niżyński? Co mu zawdzięczamy w balecie? Czym charakteryzował się jego taniec? Na te i wiele innych pytań postarają się odpowiedzieć twórcy spektaklu Niżyński. Zapiski z otchłani, który jest wystawiany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Za główną rolę w tym spektaklu Grzegorz Mielczarek dostał Nagrodę Teatralną Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego 2013.
Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz zdjęć Wacława Niżyńskiego oraz filmów z odtwarzania jego choreografii.

Zapraszamy! Wstęp wolny!

(-)
Materiał Teatru
19 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia