Czas ogłosić

26. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

Czas ogłosić program 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych, które w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej odbywać się będą od 14 do 16 lutego. W tym roku z repertuarem komediowym na rzeszowskiej scenie zaprezentują się dwa krakowskie teatry oraz, po raz pierwszy w historii Spotkań, goście z Ukrainy.

Każdy z trzech wieczorów zakończy się koncertem w teatralnym foyer. Z okazji wypadającego w ten weekend święta zakochanych, publiczność wysłucha najpiękniejszych utworów o miłości w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej, Magdy Skubisz z Domarski Band oraz gwiazdy piosenki aktorskiej Justyny Szafran. Będzie też okazja, aby potańczyć

Śmiech na Dużej Scenie

Gościnne występy artystów z najlepszych scen będące okazją do śmiechu i dobrej zabawy - na te trzy wieczory w ciągu roku czeka wielu sympatyków Teatru. Tym razem karnawał na rzeszowskiej scenie 14 lutego zainauguruje głośny tytuł Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. "Turnus mija, a ja niczyja" [na zdjęciu] w reż. Cezarego Tomaszewskiego udowadnia, że operetka nie jest tworem przebrzmiałym, a zabawy kuracjuszy to doskonały temat na spektakl. Teatr Słowackiego w Krakowie zapowiada widowisko pełne uzdrawiających i relaksujących sanatoryjnych zabiegów łącznie z muzyką i tańcami.

Dzień później, po raz pierwszy w historii Spotkań dla rzeszowskiej publiczności wystąpią artyści z Ukrainy. Opowieści o Iwanie (reż. Wadym Sikorskij) to propozycja Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie. Opowieść Iwana Mikolajczuka o człowieku, który niczego nie szukając, potrafił znaleźć odpowiedzi na odwieczne pytania oraz wytłumaczyć życiowe prawdy i fałsze, od lat wzrusza i bawi lwowską publiczność. Była też prezentowana m.in. w Koszycach na Słowacji podczas II MFS TRANS/MISJE 2018. Spektakl w języku ukraińskim z polskimi napisami.

Ostatni z gościnnych występów da nam dużą dawkę czeskiego humoru. Salto w tył w reż. Maćko Prusaka z Teatru Ludowego w Krakowie to interpretacja reportaży sportowych Oty Pavla, opowiadających o próbach negacji nieznośnej rzeczywistości komunistycznej Czechosłowacji. Czy można reportaże sportowe czeskiego pisarza czytać jak opowieść o arcyludzkiej potrzebie dania z siebie wszystkiego w walce o własną wolność?

Muzycznie o miłości

14 lutego, tuż po spektaklu "Turnus mija, a ja niczyja", w teatralnym foyer odbędzie się koncert walentynkowy pt. Nie całuj mnie pierwsza, podczas którego poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak kochają mężczyźni? Najpiękniejsze piosenki o miłości, jakie przez ostatnie lata można było usłyszeć w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej z ust męskich bohaterów, wykonają aktorzy naszej sceny - Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek. Akompaniować im będzie pianista Tomasz Jachym.

15 lutego również damy się porwać uczuciom. "Love Love Love", czyli wieczór muzyczno-taneczny z Magdą Skubisz i Domarski Band - muzykami, których publiczność RSK zdążyła już poznać - to propozycja dla tych, którzy zwykli tupać nóżką pod stołem. W repertuarze znajdzie się szeroki wachlarz polskich i zagranicznych przebojów o miłości.

16 lutego czeka nas recital niekwestionowanej gwiazdy polskiej piosenki aktorskiej Justyny Szafran "The Best Of". Aktorka i piosenkarka, którą na co dzień możemy podziwiać na scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, ma na swoim koncie udział w wielu programach telewizyjnych oraz występy na największych festiwalach w kraju i za granicą. Przed laty odtwórczyni tytułowej roli w spektaklu "Piaf" według Pam Gems w reż. Jana Szurmieja (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie) do dziś występuje z repertuarem "paryskiego wróbelka". Z takim samym powodzeniem wykonuje także utwory m.in. Agnieszki Osieckiej, Juliana Tuwima, czy Charlesa Bukowskiego.

Podczas muzycznych wieczorów w Teatrze będzie można raczyć się wykwintnymi winami z różnych zakątków świata.

Czytanie performatywne powstałe w ramach SND

Podczas tegorocznych Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych będziemy mieli również okazję zobaczyć kolejną realizację powstałą w ramach Sceny Nowej Dramaturgii. Tym razem będzie to czytanie performatywne dom galeria według tekstu Alicji Kobielarz w reżyserii Jana Hussakowskiego. dom galeria to potraktowana z humorem i dystansem do spraw ludzkich opowieść przedmiotów. Razem z aktorami Teatru im. Wandy Siemaszkowej zanurkujemy w świecie złożonym z obiektów, aby za ich pośrednictwem opowiedzieć o odrzuceniu, wykluczeniu, poszukiwaniu sensu własnego istnienia i przynależności.

Bilety na poszczególne wydarzenia 26. Rzeszowskich Spotkań Karnawałowych można nabyć osobiście w Kasach Teatru oraz poprzez stronę internetową.

Serdecznie zapraszamy!

(-)
Materiał organizatora
27 stycznia 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...