Czas opowieści – teatr opowiadania

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Zapraszamy na X Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania w Warszawie, który odbędzie się w dniach 18-22 listopada 2015 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Już po raz dziesiąty przybędą do Warszawy najwybitniejsi współcześni opowiadacze z całego świata – zarówno artyści o korzeniach teatralnych, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią są literatura, praktyki muzyczne czy pamięć osobista.

W ramach tegorocznego festiwalu swoje spektakle zaprezentują dwie grupy wywodzące się z kręgów teatralnych: niemiecki Najmniejszy teatr świata oraz czeska grupa teatralna Teraz, wdech i leć!.

Najmniejszy teatr świata (Die Kleinste Bühne der Welt) swoją przygodę z opowiadaniem zaczął już w latach 80. od teatru ulicznego. Od tej pory grupa odbyła wiele teatralnych podróży po całym świecie, w tym także po Polsce. Podczas festiwalu zaprezentuje spektakl:

Zobacz moje słowa, niedziela, 22.11.2015., godz. 17:00

Podróż dookoła świata w okamgnieniu. Prowadzić nas będzie czerwona nić. I oto kto się pojawia: piękna kobieta na szczycie schodów, tren jej jedwabnej sukni ma ze cztery metry! Stary sędzia, niedosłyszy, niedowidzi – ale przemówią za niego skrzypce. Przerażający statek piratów – ze złożonej kartki papieru... Garść tradycyjnych historii, mitów, ballad i legend z różnych stron świata – do usłyszenia i obejrzenia. Ten niezwykły duet z Niemiec posługuje się słowami, gestami i muzyką, ale też rysunkami, przedmiotami, robionymi na żywo wycinankami z papieru. Trzecią osobą w tym widowisku są przecież skrzypce! Otwórzcie uszy i oczy.

Występują: Joerg Baesecke i Hedwig Rost.

Zespół teatralny Teraz, wdech i leć! (David Zelinka, Karolína Plachá i goście) zaczął działać w 2010 roku. Oprócz spektakli teatralnych grupa tworzy również własne publikacje: książki o niezwykłych rozwiązaniach graficznych i przestrzennych. Jednak ich podstawowym językiem wyrazu jest język teatralny.
Źródłem inspiracji do tworzenia spektakli są podróże, spotkania z ludźmi, ich historie, życie, obyczaje, wierzenia i pieśni – tematy i wątki znalezione w pejzażu i ludziach Gruzji, Indii, Kurdystanu i Syrii. W ich wykonaniu zobaczymy spektakl:

Kábul, Bagdád, Ar Raqquah, Maarran..., niedziela, 22.11.2015., godz. 19:00

Teatralna mozaika złożona ze szczątków życia tych, którzy musieli się wyprowadzić, których losy napisała wojna. Opowieści o tożsamości, nostalgii, determinacji i świadomości, że w każdym wypadku można iść do przodu.

Tu, poza granicami znajomego i stałego świata, żyją tysiące uchodźców – każdy z nich to istota ludzka, pełna wspomnień, marzeń, opowieści i „opowieści w opowieściach" – o krewnych, przyjaciołach, bezimiennych, którzy pomogli im, skrzywdzili ich albo wykorzystali. Dla każdego z nich świat rozpoznawanych i znajomych struktur legł w gruzach, wszystko, co zbudowali czy stworzyliprzez całe życie– rozpadło się na kawałki. Pomimo wszystkiego, co przecierpieli, opowieści ich pełne są humoru, lekkości, determinacji i woli, by dalej żyć to życie – nawet jeśli przetrwali tylko oni sami.

Pracę nad przedstawieniem zainicjowała wyprawa na turecko-syryjskie pogranicze i spotkania z tymi, których nie można już zastać w domu. Okazało się, że więcej mamy z nimi wspólnego niż się zdaje.

Występują: Karolína Plachá, Radim Klásek, David Zelinka
Reżyseria: David Zelinka

Informacje o programie i biletach: http://festiwalopowiadania.org

Festiwal organizowany przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.„ odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(-)
Materiał organizatora
13 listopada 2015

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia