Czechow na szklanym ekranie

"Sztuka bez tytułu" - reż. Agnieszka Glińska - TVP Kultura

TVP Kultura zaprasza 30 listopada na telewizyjną rejestrację spektaklu "Sztuka bez tytułu" w reż. Agnieszki Glińskiej

"Sztuka bez tytułu" - telewizyjna rejestracja spektaklu Teatru Współczesnego w Warszawie w reżyserii Agnieszki Glińskiej to już 35 rejestracja spektaklu teatralnego przygotowana przez TVP Kultura (koproducentem nagrania jest Narodowy Instytut Audiowizualny).

O inscenizacji dramatu Antoniego Czechowa, granego częściej pt. "Płatonow", reżyserka spektaklu, powiedziała: Popełniona przez niespełna dwudziestolatka "Sztuka bez tytułu" jest zapisem obrazu świata, mikrokosmosem, w którym, jak pod szkłem powiększającym możemy zobaczyć ludzi z całą ich bezradnością wobec życia i determinacją, by nadać mu jakikolwiek sens. Perspektywa, z której ów świat widzi i opisuje młody Czechow fascynuje bezkompromisowością, bezczelnością i przenikliwością - zwłaszcza w demaskowaniu ludzkich relacji. Jest dzięki temu na wskroś współczesna. Czechow odsłania naszą ludzką pokrętność, małość, słabość, nasze bezradne poczynania i jednocześnie patrzy tak wyrozumiale i tak głęboko - aż do istoty człowieczeństwa.

Przedstawienie Teatru Współczesnego w Warszawie miało premierę w grudniu 2009 roku. Uświetniło jubileusz 60-lecia tej zasłużonej sceny. W roli głównej wystąpił Borys Szyc, a obok niego plejada aktorów Teatru Współczesnego, m. in. Monika Krzywkowska, Dominika Kluźniak, Janusz Michałowski, Andrzej Zieliński, Krzysztof Kowalewski, Leon Charewicz, Katarzyna Dąbrowska, Monika Pikuła, Damian Damięcki, Piotr Garlicki.

W kolekcji telewizyjnych rejestracji spektakli teatralnych dokonanych przez TVP Kultura po raz pierwszy będziemy prezentować pracę Agnieszki Glińskiej, cenionej reżyserki i także aktorki. Będzie to również pierwszy spektakl Teatru Współczesnego - niezwykle zasłużonej sceny, która w minionym sezonie obchodziła 60-lecie działalności. "Sztuka bez tytułu" uświetniła ten jubileusz, zyskując bardzo dobre recenzje i przychylność widzów.

Emisja nagrania odbędzie się 30 listopada o godz. 20.10.

(-)
Materiał nadesłany
20 listopada 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...