Czechow pod choinkę

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi przygotował podpowiedź na świąteczny prezent dla fanów twórczości Antoniego Czechowa.

Niedawno wydana przez Teatr Nowy i i Fundację Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza publikacja (Antoni Czechow „Dramaty") pełnospektaklowych, kompletnych dramatów w przekładach Natalii Gałczyńskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Jastrzębca-Kozłowskiego, Adama Sandauera i Adama Tarna, będzie doskonałym podarunkiem! Do książki Teatr dokłada w prezencie audiobook „Mała Trylogia" Antoniego Czechowa czytany przez Bronisława Wrocławskiego, z muzyką wybitnego wiolonczelisty Dominika Połońskiego.

W jaki sposób można zakupić taki prezent? Wystarczy wpłacić 100 zł na konto bankowe Teatru Nowego - Nr konta: 40 1090 2705 0000 0001 0662 7545 (Santander Bank Polska S.A.) i umówić się na odbiór osobisty książki wraz z audiobookiem w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (ul. Zachodnia 93).

Audiobook „Mała Trylogia" jest zapisem Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Nagranie zostało dokonane 18 marca 2018 r.
Był to wyjątkowy spektakl w reż. Jacka Orłowskiego. Bronisław Wrocławski czytając na scenie Teatru Nowego Małą Trylogię Antoniego Czechowa przeniósł nas w sposób niezwykły do miejsc, wydarzeń, rozmów dźwięków, a przewodnikiem była magiczna muzyka Dominika Połońskiego. Nagranie jest tym bardziej cenne ponieważ dokumentuje ostatni występ publiczny Dominika Połońskiego.

„Kiedy układaliśmy program pierwszego sezonu Krakowskiego salonu poezji w Łodzi współorganizowanego przez prowadzony przez mnie
Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza pomyślałem, że oto nadarza się okazja aby spełnić pewne marzenie.

Kilka lat wcześniej przeczytałem „Małą trylogię" Antoniego Czechowa, na którą składają się trzy opowiadania: „ Człowiek w futerale", „Agrest" i „O miłości". Już po pierwszej lekturze byłem przekonany, że pytania jakie stawia Czechow są tak ważne i aktualne, że byłoby dobrze gdyby zabrzmiały one w przestrzeni teatru. Równie istotna była dla mnie forma lapidarnych opowieści doskonale uchwycona w klasycznych przekładach. Wydawało mi się, że najlepszym sposobem prezentacji tych małych arcydzieł będzie ich publiczna lektura w wykonaniu aktora z akompaniamentem muzyki.

Od początku byłem pewien, że aktorem tym powinien być Bronisław Wrocławski, którego umiejętności w prowadzeniu żywego dialogu z publicznością poprzez błyskotliwie podany tekst z podziwem obserwowałem w ciągu kilkudziesięciu lat naszej współpracy.

Podobnie było z muzyką. Od pierwszej chwili kiedy zacząłem myśleć o teatralnej prezentacji „Małej trylogii" miałem poczucie, że tylko niezwykły wiolonczelista Dominik Połoński jest w stanie stworzyć równorzędny muzyczny „głos" w dialogu z genialną prozą Czechowa.

18 marca 2018 roku doszło do spotkania obu artystów w Małej Sali Teatru Nowego. Zapisem tego wydarzenia jest nasza płyta."
Jacek Orłowski

Kuba Galczak
Materiał Teatru
18 grudnia 2020
Portrety
Antoni Czechow

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia