Cześć, Dziewczyny!
Malta Festival 2024 wzmacnia kobietyDziałania prokobiece to, obok różnych przejawów sztuki, rdzeń programu tegorocznej edycji Malta Festival. Sekcja „Cześć, Dziewczyny!" to rozmowy o kobiecości i pokonywaniu przeciwności, o których nadal mało się mówi w przestrzeni publicznej. Rozmowy na poważne tematy będą inspirować, warsztaty wzmocnią ciało i umysł, a Period Celebration Party przyniesie mnóstwo radości. Wstęp na wszystkie wydarzenia w tej sekcji programowej jest wolny.
Kulczyk Foundation powstała w 2013 r. z inicjatywy Grażyny Kulczyk, Jana Kulczyka oraz Dominiki Kulczyk. Fundacja walczy z dyskryminacją i nierównościami dotykającymi kobiety i dziewczynki na całym świecie i jak dotąd zrealizowała międzynarodowe projekty pomocowe w 66 krajach na 6 kontynentach. Malta Festival 2024 będzie okazją do celebracji 11 lat działań na rzecz budowy rzeczywistości pozbawionej ograniczeń ze względu na płeć, a program „Cześć, Dziewczyny!" idealnie wpasowuje się w tę misję.
„Cześć, Dziewczyny!" to okazja do mówienia głośno o sprawach, które nadal pozostają w sferze tabu. Period Celebration Party odwróci narrację na temat menstruacji. Okresu nie należy się wstydzić, można go wręcz świętować. Koncept cyklicznych imprez stał się rozwinięciem teledysku stworzonego przez, mieszkającą w Berlinie, artystkę Monikę Kozub. Utwór „P.E.R.I.O.D." w sposób satyryczny ukazywał poważny problem ubóstwa menstruacyjnego i został uhonorowany nagrodą dla najlepszego wideoklipu na Toronto International Women Film Festival w 2022 roku. Kulczyk Foundation, w ramach Malta Festival, postanowiła kontynuować radosną narrację dotyczącą miesiączki, której efektem są Period Celebration Party.
– „Temat ten, jakkolwiek poważny, żeby dotrzeć do szerokiej publiczności, powinien też mieć swoją mniej poważną odsłonę. Stąd impreza z muzyką, kostiumami i scenografią. To otwiera możliwość do dalszej konwersacji, edukacji i aktywizmu" - podkreśla Kozub. Dotychczas imprezy te odbywały się w Berlinie i Londynie. Teraz, absolutnie każda osoba będzie mogła oddać hołd życiodajnej czerwieni w poznańskim Pawilonie – na przykład poprzez czerwony ubiór. Za oprawę muzyczną odpowiadać będzie kolektyw Poważne Dziewczyny. Wydarzenie jest objęte matronatem Vagina Museum.
Wiedza nie tylko przynosi satysfakcję, może być też pyszna. Udowodni to panel dyskusyjny „Kuchnia jako zjawisko kulturowe", który poprowadzi Anda Rottenberg – historyczka i kuratorka sztuki, była dyrektorka stołecznej Zachęty i jedna z najbardziej zasłużonych osób dla współczesnej polskiej sztuki nowoczesnej. Rottenberg, wraz z zaproszonymi gościniami, przyjrzy się kulinariom z antropologicznej perspektywy. Jedzenie, mimo bycia integralną częścią życia każdego człowieka, często jest pomijane sferze socjologii.
Kolejnym wartym demitologizacji tematem jest menopauza. Czym w zasadzie jest? Kiedy się zaczyna i kiedy się kończy? Czy musi stać w sprzeczności z kobiecością? Czy upływ czasu musi wyłącznie prowokować strach i zwątpienie? To część pytań, na które odpowiedzi poszukają psycholożka Katarzyna Miller, seksuolożka Alicja Długołęcka, aktorka Katarzyna Warnke oraz – specjalizująca się w tym właśnie temacie – trenerka grupowa Anna Samsel.
Endometrioza to choroba, która statystycznie dotyka co 10 kobietę w wieku reprodukcyjnym. Jest niezwykle bolesna, potrafi być trudna do zdiagnozowania i obarczona jest społeczną stygmą wynikającą z braku dostatecznej edukacji. Mimo częstego występowania, społeczeństwo wie o niej bardzo mało. W rozmowie na temat tej przypadłości świadomość w tym zakresie będą zwiększać: dziennikarka Magda Łucyan, aktorki i wokalistki Maria Janczewska oraz Patricia Kazadi, aktywistka Lucyna Jaworska-Wojtas oraz ginekolog Daniel Kruczyński.
Maria Janczewska będzie także współprowadzić – razem z włoską śpiewaczką operową Francescą Russo Ermolli – warsztaty uwalniania głosu. Mezzosopranistki zaprezentują techniki, które mogą pomóc ulżyć w cierpieniu. Janczewska sama znalazła pocieszenie i panaceum w śpiewie zmagając się z ciężkim przebiegiem endometriozy. Katarina Hellström uświadomi wszystkim ile energii drzemie w kobiecym brzuchu. Prowadzony przez nią warsztat pomoże odnaleźć harmonię – duchową oraz cielesną. Malwina Mango nauczy z kolei chętne osoby podstaw cerrady – pradawnej techniki obwiązywania poszczególnych części ciała szalami rebozo. Kiedyś była stosowana przede wszystkim u kobiet w ciąży, obecnie ma jednak dużo szerszą gamę zastosowań. Każdy festiwalowy poranek będzie można z kolei rozpocząć od sesji hatha jogi, która będzie startowała o 8 rano w Polskim Teatrze Tańca.
Jest jeszcze jedno pytania, na które postara się odpowiedzieć tegoroczna Malta: „Co modna Pani wiedzieć powinna". Wyreżyserowany przez Agatę Puszcz monodram Katarzyny Kołeczek to celna i brawurowa satyra na temat społecznych oczekiwań, którym musi sprostać każda kobieta. To wizja świata, w którym nie ma czasu na sen, a rytm każdego dnia wyznacza pęd do doskonałości dyktowanej przez mężczyzn, media i konsumpcjonizm.
Malta Festival 2024 odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-15 września. W sprzedaży są już bilety na wybrane wydarzenia. Wszystkie wydarzenia z sekcji „Cześć, Dziewczyny!" są darmowe.
Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie malta-festival.pl.