Człowiek pogubiony

"Święto" - reż. Aneta Adamska - Teatr "Przedmieście"

6 kwietnia, dokładnie w setną rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, Teatr Przedmieście zaprasza na wspólne świętowanie - metaforyczne, artystyczne i dosłowne. Rozpoczynamy o godz. 19.00 spektaklem "Święto" wg prozy Wiesława Myśliwskiego.

Bohater spektaklu "Święto" to człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami, księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać. Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.

To spektakl rozciągnięty w czasie i przestrzeni. Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, czas zabawy i modlitwy, a także pokazuje "biednego" człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności, namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz. Nasz bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów. Fragmenty z powieści "Kamień na kamieniu" wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku.

Spektakl "Święto" został nagrodzony Złotym Rogiem Myśliwskim Króla Jana na 34. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju (2013), a także nagrodą "Srebrna misa borowiny" za reżyserię dla Anety Adamskiej oraz Grand Prix na 14. Festiwalu Teatralnym "Garderoba Białołęki" w Warszawie (2012). Wyróżniony też w plebiscycie krytyków teatralnych miesięcznika "Teatr" nagrodą "Najlepsza, Najlepszy, Najlepsi w sezonie 2012/2013" w kategorii teatr offowy.

A po spektaklu zasiadamy do wspólnego stołu i zapraszamy na prawdziwe setne urodziny Tadeusza Kantora, z tortem i toastami. Aktorzy Teatru Przedmieście i zaproszeni goście, dla których postać i sztuka Kantora są nieobojętne, będą czytać fragmenty manifestów, pism i scenariuszy jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku; reżysera, malarza, twórcy happeningów, scenografa, teoretyka sztuki i wykładowcy krakowskiej ASP.

Bilety: 25 zł - normalny, 15 zł - ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci)

Rezerwacje miejsc: tel. 667714730

(-)
Materiał Teatru
4 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia