Cztery Ofelie

"Hamlet" - reż. Jan Peszek - Teatr PWST w Krakowie

"Hamlet" w wykonaniu studentów PWST jest śmiałym, alternatywnym spektaklem, w którym pojawią się cztery Ofelie, Gertrudy i dwóch Hamletów

Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje uznany reżyser teatralny, pedagog oraz aktor - Jan Peszek. Projektem i realizacją przedstawienia zajął się Cezary Tomaszewski, ceniony reżyser, choreograf, muzyk i performer, na co dzień pracujący w Krakowie oraz Wiedniu.

Już niebawem swoją premierę będą miały dwa spektakle przygotowane przez studentów PWST. Będzie to "Hamlet" podzielony na dwie części - aktorską i taneczną. Część taneczna jest przedstawieniem dyplomowym studentów czwartego roku wydziału teatru tańca z Bytomia.

- Hamlet po pierwsze i po ostatnie, ponieważ zawsze irytowała mnie pozycja "klęczek", z której to pozycji zabierali się za mityczne i najdoskonalsze ze wszystkich dzieł Szekspira, reżyserzy - mówi Jan Peszek mówi o przedstawieniu. - Próbujemy się rozprawiać z mitycznością tego tekstu. Naszym celem nie jest rozbijanie czy dekonstruowanie, ale otwarcie szeroko okien i totalne przewietrzenie tego tekstu, tak żeby on, dzisiaj, w ustach bardzo młodych ludzi, zabrzmiał wiarygodnie.

- Problem z "Hamletem" jest wielki - dodaje Cezary Tomaszewski. - Trudno jest odpuścić, uwolnić się od natłoku wiedzy narosłej, nabytej. Zapomnieć wszystko, czego dowiedzieliśmy się na jego temat za pośrednictwem tradycji wykonawczych, analiz teoretycznych, opinii specjalistycznych i potocznych. I zobaczyć go jakby po raz pierwszy w życiu. Ale warto podjąć wyzwanie.
Premierę zapowiedziano już na 27 listopada na wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Kolejne, grudniowe pokazy odbędą w Krakowie.

Przypomnijmy, że bytomski Wydział Teatru Tańca PWST, powstał w 2007 roku z inicjatywy tancerza i choreografa Jacka Łumińskiego. WTT jako jedyny w Europie kształci w pięcioletnim cyklu studiów magisterskich aktorów teatru tańca.

(-)
Materiały Teatru
23 listopada 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia