Czwarty krąg Opery Nova za ponad 40 milionów

Rozbudowa opery ma pochłonąć znacznie więcej niż zakładano.

W 2016 roku wrócono do projektu rozbudowy gmachu opery sprzed 40 lat, ale go niedoszacowano. Skąd wziąć kasę i to niemałą?

- Z zestawienia kosztów, jakie znajdują się w programie funkcjonalno-użytkowym budowy czwartego kręgu Opery Nova wynika, że sama budowa gmachu, bez wyposażenia itd. może kosztować 42,3 miliona złotych - mówi nam Wojciech Bartczak, zastępca dyrektora instytucji. - I to w istocie jest więcej niż bydgoscy urzędnicy we własnym zakresie zakładali na początku (25 mln zł - przyp. red.).

Sam gmach to jednak nie wszystko. Trzeba go jeszcze wyposażyć, oświetlić, umeblować itd. Pozostaje też kwestia parkingu, który według wstępnej koncepcji miał być podziemny, dwupoziomowy i zmieścić około trzysta samochodów. Wiemy już, ile to będzie kosztowało.

- Całość inwestycji wyceniono ostatecznie na nieco ponad 79 mln zł - informuje Wojciech Bartczak. - Tu warto dodać, że wcześniej biuro projektowe zakładało, że będzie to około 83 mln zł. Jak podkreśla Bartczak, w tych 79 mln znalazły się też rezerwy - na budowę samego kręgu 2,4 mln, a parkingu około miliona.

Pytanie, skąd wziąć na to wszystko pieniądze. Przypomnijmy, z inicjatywą dobudowy czwartego kręgu w ubiegłym roku wyszedł Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. Pomysł spotkał się z dużą aprobatą, zarówno ze strony Urzędu Marszałkowskiego, jak i bydgoskiego ratusza. Obie strony zadeklarowały także kilka miesięcy temu, że jeśli na inwestycję nie uda się pozyskać pieniędzy z Unii Europejskiej albo ministerstwa kultury, to podzielą się kosztami po połowie.

Zapytaliśmy, czy mimo że koszt budowy czwartego kręgu jest dużo większy niż wcześniej zakładano, te zapewnienia zostaną podtrzymane.

- Nie dotarła do nas jeszcze koncepcja budowy czwartego kręgu opery - usłyszeliśmy wczoraj od Anny Strzelczyk-Frydrych z biura obsługi mediów bydgoskiego ratusza. - Deklaracja złożona przez prezydenta jest aktualna.

W Urzędzie Marszałkowskim również nic się nie zmieniło. Na jakim etapie są prace nad inwestycją? - W tej chwili dyrektor Opery Nova przygotowuje analizę ekonomiczną dotyczącą kosztów utrzymania i przychodów, jakie zaistnieją po wybudowaniu czwartego kręgu - komentuje wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. - Ten dokument jest niezbędny i wymagany przez instytucje finansowe, ale także potrzebny do przygotowania montażu finansowania tej inwestycji.

Jak ma wyglądać czwarty krąg Opery Nova? Zgodnie z koncepcją, na której stworzenie Bydgoszcz przeznaczyła 50 tys. zł, ma to być czterokondygnacyjny budynek ze szklaną elewacją od strony rzeki, który z głównym gmachem opery miałyby łączyć dwa przeszklone przejścia. W środku mają się znaleźć m.in. duża sala prób, w której zmieściłby się cały zespół wraz z orkiestrą oraz spora przestrzeń wystawiennicza.

jp
Express Bydgoski
24 sierpnia 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...