Czy adopcja znaczy miłość?

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Reżyser Bartosz Szydłowski, scenografka Małgorzata Szydlowska oraz kompozytor Marcel Chyrzyński wraz z aktorami: Grzegorzem Mazoniem, Paulina Skłodowską i Dominikiem Stroką przygotowują premierę "Antyzwiasto-wania" na podstawie sztuki Marii Spiss.

Przedstawienie będące koprodukcją Wrocławskiego Teatru Lalek i krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa porusza problem adopcji -traktuje o wyzwaniach z nią związanych, miłości i poszukiwaniu szczęścia.

Tak o projekcie mówią sami twórcy, Małgorzata i Bartosz Szydtowscy: "Na temat adopcji powstała wiele książek, większość z nich to poradniki lub specjalistyczne analizy. A jeśli potraktować poszukiwanie! odnalezienie swojego dziecka jako baśń inicjującą? Chcielibyśmy odnaLeźć w tym trudnym temacie nie tyle studium przypadku, ale opowieść o sile miłości, o zmaganiu sięz przeciwnościami losu, o niezwykłej tajemnicy drugiego człowieka, o pogoni za naszym szczęściem, którym okazuje sięszczęście innych. Czym jest dojrzałe rodzicielstwo? Czy to po prostu dar natury, czy raczej duchowa postawa, którąmoże osiągnąć każdy?

Antyzwiastowanie jest współczesną baśnią, skierowaną do młodzieży i widzów dorosłych, podejmującą problem dojrzewania do rodzicielstwa. Bohaterowie - Kobieta i Mężczyzna - inaczej niż większość par mają dużo czasu, by się na nie przygotować, proces adopcyjny trwa bowiem długo, nie znaczy to jednak, że jest im łatwiej. Nie są też idealni - to zwyczajni ludzie ze swoimi słabościami, lękami i mnóstwem wątpliwości, którzy bardzo się kochają, ale piętrzące się przed nimi przeszkody wystawiają ich miłość na próbę.

Spektakl zrealizowano w ramach kampanii społecznej "Wrocławska Podróż do Rodzicielstwa". Do prac nad spektaklem włączyli się pracownicy krakowskiego Stowarzyszenia Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych "Pro Familia".

A o godz 17 zapraszamy na pierwszą sesję teatru Zgromadzenie pod hasłem "Wszyscy jesteśmy adoptowani", który jest nowatorską formą spotkania obywatelskiego, gdzie rozmowa ludzi zainteresowanych tematem otoczona jest szeregiem działań teatralnych (Jola Janiczak i Wiktor Rubin), przestrzennych (Małgorzata Szydłowska), wizualnych (grupa Silnia), muzycznych (Martyna Poznańska), gastronomicznych (Jarek Tochowicz).

JOC
Dziennik Polski
15 czerwca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia