Czy jesteśmy na taki teatr gotowi?

"Dynamika metamorfozy" - Instytut im. Jerzego Grotowskiego

W sobotę 7 czerwca o godz. 20:00 w Studiu Na Grobli odbędzie się pokaz podsumowujący projekt artystyczno-badawczy "Dynamika metamorfozy". Następnego dnia od rana w Sali Teatru Laboratorium toczyć się będzie dyskusja o antycznym aktorstwie.

Przez dwa lata Paweł Passini, Elżbieta Rojek, Przemysław Wasilkowski prowadzili projekt "Dynamika metamorfozy", którego celem była próba rekonstrukcji warsztatu antycznego aktora, a szczególnie technik wcielania i przeistaczania się. Metamorfozę traktowali jak kluczowy element, pozwalający zrozumieć fenomen greckiego teatru i konstytuującą go relację aktor-chór-widz. 7 czerwca, zamykając dziewiątą sesję pracy, członkowie zespołu zaprezentują swoją interpretację zdarzeń zapisanych w tragediach Eurypidesa.

Następnego dnia, 8 czerwca, od 10:00 odbędzie się konferencja, w której udział wezmą wybitni znawcy praktyk teatru antycznego, naukowcy, którym bliski jest paradygmat "tragedii w działaniu". Zostanie podjęta próba odpowiedzi na pytania postawione prze Pawła Passiniego, lidera projektu: Co dalej? Jak powinno się zmienić nasze podejście do partytur Eurypidesa, mając na uwadze zgromadzoną wiedzę? Czy sekwencje kolejnych wcieleń antycznego aktora zawierają w sobie ukryty porządek - drabinę energetyczną prowadzącą do katharsis? A może ciągłe przeskakiwanie od postaci do postaci to prowadzona przez Eurypidesa świadoma próba rozbicia iluzji "ja"? I być może uda się zastanowić nad zagadnieniem: czy jesteśmy na taki teatr gotowi?

Program konferencji

Ewa Guderian-Czaplińska (UAM): "Metamorfozy mitologii w tragediach Eurypidesa"
Mirosław Kocur (UWr): "Aktorzy antyczni - świadectwa, czyli co możemy o nich wiedzieć"
Krzysztof Bielawski (UJ): "Metamorfozy chóru"
Krzysztof Rutkowski (AL UW): "Metamorfozy mądrości. Narodziny teatru, filozofii i literatury z ducha szaleństwa"
Lech Trzcionkowski: "Prosopon/persona - antyczna maska między rytuałem a dramatem"

W ramach konferencji wystąpią także uczestnicy grupy badawczej, śledzący prace zespołu "Dynamiki metamorfozy" w składzie: Katarzyna Huss, Monika Jangas, Aleksandra Konarska, Daria Kubisiak, Agnieszka Misiewicz, Magdalena Rewerenda, Agnieszka Szewczyk.

Prowadzący: Paweł Passini, Elżbieta Rojek, Przemysław Wasilkowski

Uczestnicy: Igor Aronov, Mohammad Faraji, Joanna Kaczmarek, Malwina Kajetańczyk, Katarzyna Kamecka, Jakub Kowalczyk, Joanna Kowalska, Ilona Krawczyk, Urszula Kszyszczuk, Luis Garcia Munoz, Iryna Nirsha, Natalia Wilk

Współpraca: Robert M. Hayden, Tomasz Krzyżanowski, Maria Porzyc, Katarzyna Tadeusz

Organizatorzy i współorganizatorzy projektu: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, neTTheatre, Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Badań Interdyscyplinarnych "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Artystów "Bliski Wschód"

Wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
3 czerwca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia