Czy mały człowiek może dokonać wielkich rzeczy?

„Inwazja Jaszczurów" - aut. Karol Čapek - reż. Łukasz Zaleski - Teatr Nowy w Zabrzu

W Teatrze Nowym „Inwazja Jaszczurów" wg Karola Čapka - premiera 25 marca 2023 r.

„Inwazja Jaszczurów" to sceniczna adaptacja humorystycznej a jednocześnie przenikliwej i niezwykle proroczej powieści popularnego czeskiego autora, Karola Čapka. Ta barwna opowieść ma swój początek na odległych wysepkach Oceanu Spokojnego, gdzie pozornie błahe wydarzenie wkrótce odmieni sposób, w jaki funkcjonuje znany nam świat.

To nie tylko łącząca w sobie elementy horroru, science-fiction i filmu przyrodniczego opowieść o triumfach i upadkach gatunków, społeczeństw i ustrojów politycznych, ale też zderzenie indywidualnych losów i ambicji bohaterów – charyzmatycznego kapitana-wizjonera, utalentowanego biznesmena-marzyciela i ambitnego, skrupulatnego portiera, którzy zostali wrzuceni w wir niezwykłych wydarzeń, za sprawą których świat, dosłownie, odmieni swoje oblicze.

Inwazja to satyra na szalejący kapitalizm, antynaukę, chciwość, społeczną krótkowzroczność i zamiłowanie do wygodnego stylu życia oraz absurdalnych trendów a jednocześnie pouczająca opowieść o ludzkich możliwościach, empatii oraz współistnieniu ludzi z naturą.

OBSADA: Anna Konieczna, Danuta Lewandowska, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor, Andrzej Kroczyński, Jakub Piwowarczyk

Spotkanie cywilizacji tytułowych Jaszczurów – inteligentnych, przyjaźnie nastawionych i pracowitych zwierząt, zasiedlających zapomniane i wyklęte przez tubylców tropikalne zatoki oraz ludzi, głodnych industrialnego i kulturalnego przełomu może niespodziewanie przynieść nam gwarancję globalnego pokoju i niemal nieskończonych możliwości rozwoju gospodarczego. Co więc może pójść nie tak? Czy ta kusząca perspektywa może przerodzić się w antyutopię? Czy antybohaterem faktycznie jest ten, którego obwiniamy za swoją porażkę? Czy mały człowiek może dokonać wielkich rzeczy a człowiek wielki – fatalnej pomyłki?

Na te pytania, zabierając widzów w podróż z surrealistycznego muzeum ludzkich dokonań i historii do miejsc rodem z dawnych powieści podróżniczych (i z powrotem do Pragi), stara się odpowiedzieć Inwazja Jaszczurów.

(-)
Teatr Nowy w Zabrzu
15 marca 2023
Portrety
Łukasz Zaleski

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...