Czy skandal ma twarz kobiety?

"One same" - reż. Karolina Kirsz - Teatr Żydowski w Warszawie

Spektakl „One same” w reżyserii Karoliny Kirsz, którego premierowy pokaz odbędzie się 4 listopada na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie w ramach 65.-lecia jego istnienia, przedstawia sylwetki Żydówek-buntowniczek, niezwykłych kobiet skandalistek, które odważyły się wyjść poza schemat. Helena Rubinstein, Irena Krzywicka, księżna Stephenie von Hohenlohe, Anna Held i Sophie Tucker.

W dziwnej, nieziemskiej przestrzeni spotykają się niezwykłe kobiety. Postacie autentyczne. Żydówki – buntowniczki, skandalistki, które odważyły się wyjść poza schemat: Helena Rubinstein, ortodoksyjna Żydówka z Kazimierza, która „podarowała światu piękno", Irena Krzywicka, przedwojenna gorszycielka, która walczyła o zalegalizowanie aborcji i „chciała wyniszczyć polski naród świadomym macierzyństwem", księżna Stephanie von Hohenlohe, nisko urodzona Żydówka i agentka Hitlera, Anna Held, gwiazda Broadwayu początku wieku oraz Sophie Tucker, słynna amerykańska śpiewaczka, urodzona w Tulczynie na Podolu.

Każda z nich pisze swój życiorys, a całość przybiera kształt wspólnego utworu o wolności. Czy istnieje niebo dla takich kobiet? Czy można być sobą, żyjąc w zgodzie z tradycją? Jaką płaci się cenę za zerwane więzi? Czy skandal ma twarz kobiety i czy za wewnętrzną wolność trzeba zapłacić samotnością?

(-)
Materiał Teatru
25 sierpnia 2015
Portrety
Karolina Kirsz

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia