Czy ta sztuka (Becketta) jest o Chippendejlsach *? Villqist na kolanach

Teatr Miejski na Komisji Kultury

Nie ma długów, będzie bajka dla dzieci, frekwencja w minionym sezonie była na poziomie 70%, spektakle były świetne, role genialne, reżyserzy wybitni - podobnie będzie w najbliższych kilkunastu miesiącach

Współpraca teatru z Prezydentem i Wydziałem Kultury układa się wzorcowo, a nawet lepiej, nikt nic nie wie o konkursie na dyrektora, nikt nie wie kiedy, jeśli w ogóle, powstanie nowy budynek Teatru, a urzędnicy nie przyjdą na jubileuszową premierę 22 października, bo będą na mszy i koncercie wspominkowym w 10. rocznicę śmierci Franciszki Cegielskiej, za to będzie delegacja z OPECU. Za niecałe dwa miesiące wybory samorządowe - tak w telegraficznym skrócie można przedstawić przebieg Komisji i kuluary. Działo się jednak dużo więcej.

Mówi Ingmar Villqist: 

- Wszystko to, do czego się zobowiązałem - realizujemy. Nie zakładałem, że walka o wysoki poziom teatru będzie wymagała tak wielkiej determinacji. Oczywiście będąc realistą i pragmatykiem, cały czas wprowadzam korekty. Podjąłem decyzję o spotkaniu z Prezydentem Szczurkiem, aby opowiedzieć o problemach, które mnie nurtowały, z którymi już sam sobie nie mogłem poradzić. Dotyczyło to przede wszystkim tego, że zamierzona, niezwykle wysoka formuła teatru, tego typu literatura, tego typu reżyserzy, wyjazdy i zaproszenia na festiwale polskie i zagraniczne, nie są kompatybilne z moją publicznością tak, jak ja bym sobie wyobrażał. Długo rozmawialiśmy, wyszedłem z tego spotkania podbudowany, zdając sobie sprawę, że efekt można uzyskać jeszcze większą pracą, jeszcze większym zaangażowaniem, jeszcze większym oddaniem, mimo iż moi pracownicy, pracownicy dyrektora Zielińskiego i właściwie wszyscy, zasuwają, że aż miło - zakończył Villqist.

Z powodu frekwencji w minionym sezonie odwołane były 4 spektakle. Głównym powodem braku frekwencji według członków komisji było zbyt wielkie skomasowanie premier, z czym zgodził się dyrektor Villqist. Frekwencja wyniosła według Teatru 70%.

*** 

Scena Letnia

Scena Letnia kosztowała 287 tys., o 37 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym, widzów było mniej niż w latach poprzednich, w sumie ok. 4 tysiące. Scena Letnia miała w tym roku kiepskie warunki sanitarne, brak premiery w 15., jubileuszowym sezonie na Scenie Letniej nie był spowodowany problemami finansowymi teatru, ale nowymi warunkami - twórcy nie mogli określić szczegółów dotyczących przestrzeni czy dźwięku, w związku z czym odstąpiono od premiery.

Planowane premiery

"Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, premiera 22 października 2010

"W imię ojca i syna" Szymona Bogacza w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, R@port, listopad 2010 

"Mały Książę" Saint Exupery\'ego w reżyserii Tomasza Mana, luty/marzec 2011 

In a Dark House Neila LaBute\'a w reżyserii Grażyny Kani.

Prapremiera jednoaktówka Ingmara Villqista w reżyserii autora 

Scena Letnia 2011 - spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka

"Mizantrop" Moliera w reżyserii Zbigniewa Brzozy październik/listopad 2011 

"Wyspa Warszawa" Macieja Kowalewskiego w reżyserii autora R@port listopad, 2011


***

I Przegląd Becketowski, 8-10 października - finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Pierwsza miłość", adaptacja i wykonanie: Zbigniew Waszkielewicz, Teatr IOTA, Radzie

"Szczęśliwe dni" w reż. Krzysztofa Jasińskiego, Teatr STU z Krakowa 

"Ostatnia taśma" w reż. Katarzyny Deszcz, Teatr Miejski z Gdyni 


***

Krótki komentarz 

Według naszej wiedzy, sytuacja w Teatrze Miejskim w Gdyni jest inna od tej, jaką oficjalnie i publicznie przedstawiono na posiedzeniu Komisji. Wrócimy do tematu w pogłębionej analizie, której głównym celem będzie dobro gdyńskiej sceny oraz próba obiektywnej oceny dwóch pierwszych sezonów dyrektora Ingmara Villqista.

*Pytanie zadane na Komisji przez jednego z gdyńskich decydentów kulturalnych.

Piotr Wyszomirski
Gazeta Świetojanska1
2 października 2010
Portrety
Ingmar Villqist

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...