Czy to Matejko Krakowem zawładnął, czy Kraków Matejką?

"Twój dziwak, Matejko" - reż. Łukasz Fijał - Krakowskie Forum Kultury

Niski, chuderlawy, uzależniony od kawy i tytoniu, nieszczęśliwie kochający romantyk, znany jako mistrz Matejko, żyje w świadomości Polaków jako ikona malarstwa narodowego, potężny artysta.

Za pomnikiem, jaki postawił sobie własnymi osiągnięciami, stoi jednak niespełniony w swej twórczości i uczuciach Jasiek, podpisujący zdrobniale listy do żony, która nigdy go nie kochała. Zbyt drobny, by chwycić za broń w czasie powstania, zbyt bezkompromisowy, by zrozumieć sztukę swoich uczniów, zbyt smutny, by choć jedną twarz spośród malowanych naznaczyć uśmiechem. A jednak zbyt silny,by popaść w rozżalenie, pewny wartości swych przekonań.

Krakowskie Forum Kultury ma przyjemność zaprosić Państwa na spektakl o tym, jakie namiętności targały Janem Matejką, o tym co i kogo kochał, z czym się nie godził i czemu poświęcał się bez reszty. Scenariusz do sztuki został stworzony na podstawie źródeł historycznych do życia Jana Matejki, w konsultacji z zawodowymi historykami i historykami sztuki.

W rolę tytułowego Matejki wcieli się znakomity aktor krakowski Andrzej Róg, który w rozmowie z publicystką Anną Marią Trybą przyznał: Wydaje mi się, że zbudowanie tej postaci będzie paradoksalnie trudne, właśnie dlatego, że ta postać jest mi bardzo bliska, muszę „otworzyć własne rany". Postacie, z którymi się nie utożsamiamy, gra się łatwiej, ponieważ wtedy tworzymy tylko wyobrażenia [...].

Ponadto na scenie zobaczymy Kajetana Wolniewicza, Gertrudę Drelicharz, Jarosława Szweca, Williama Gruffa oraz Aleksandra Talkowskiego. Reżyserem spektaklu jest Łukasz Fijał, autorem scenariusza – William Gruff, a scenografii – Adrianna Kućmierz.

Spektakl zostanie wystawiony czterokrotnie w różnych częściach Krakowa.
Premierowy pokaz odbędzie się w piątek, 9 sierpnia o godzinie 19:00 w Nowohuckim Centrum Kultury.

Na kolejne prezentacje spektaklu zapraszamy:
- 17 sierpnia, sobota, 18:00 – Klub „Zakole" Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta
- 21 sierpnia, środa, 19:00 – Klub „Pod Kasztanami" Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta
- 29 sierpnia, czwartek, 17:00 – Krakowskie Forum Kultury

Na wszystkie spektakle obowiązuje wstęp wolny po okazaniu miejscowego zaproszenia.
Ilość miejsc ograniczona.
Rezerwacja miejsc pod adresem: promocja@krakowskieforum.pl

Producentem spektaklu i organizatorem wydarzenia jest Krakowskie Forum Kultury.
Scenariusz do spektaklu powstał podczas warsztatów historycznych o twórczości Jana Matejki, organizowanych w ramach projektu Czy to Matejko Krakowem zawładnął, czy Kraków Matejką?

(-)
Materiał Teatru
5 sierpnia 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...