Czy warto umrzeć z miłości?

"Mała syrena" - reż. Martyna Majewska - Teatr Miejski w Gliwicach

Baśń o miłości i poświęceniu. Miłości romantycznej, siostrzanej, o miłości do natury i do samego siebie. Tę opowieść kojarzymy najczęściej z historią disnejowskiej małej syrenki Ariel, która bardzo daleko odbiega od oryginalnej, andersenowskiej wersji. Była już przetwarzana na wiele sposobów, łącznie ze zmianą zakończenia. Nasz spektakl jest współczesną adaptacją klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena.

Spektakl reżyseruje Martyna Majewska znana gliwickiej publiczności ze spektaklu „Polska 120" zrealizowanego w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Prezentacji gościnnej, którą otworzyliśmy sezon 2017/ 2018. Scenografię i kostiumy przygotowuje Anna Haudek, muzykę Dawid Majewski, projekcje video Jakub Lech.

Najmłodsza z mieszkających na dnie morza syren marzy o tym, aby poznać księcia. Wbrew swojej syreniej naturze dąży do spotkania. Nie zważa na to, że syreny i ludzie do siebie nie pasują. Za sprawą czarów zamienia rybi ogon na ludzkie nogi i staje się człowiekiem. Pragnie pokonać podmorskie prawa i zdobyć miłość królewskiego syna. Czy jej się to uda?

Adaptacja ma podkreślać siłę charakteru głównej bohaterki i skłonić do zastanowienia czym we współczesnym świecie jest owa legendarna „prawdziwa miłość". Czy warto umrzeć z miłości? Czy istnieje miłość nieprawdziwa? Jesteśmy dalecy od dydaktyzmu i mamy zamiar pozostawić duże pole do interpretacji dzieciom i rodzicom. – Martyna Majewska, reżyserka spektaklu.

W warstwie wizualnej spektakl będzie wykorzystywał nowe media i współczesną scenografię opartą na metaforze. Główna bohaterka nie będzie tradycyjną, piękną księżniczką... postać ta ma zadziornie wpisywać się w aktualny nurt #dreambigprincess, zachęcający dziewczynki do walki o swoje marzenia i swoje miejsce w świecie.

Premiera „Małej Syreny" została zaplanowana na 10 marca. Na prezentacje zapraszamy od 9 (pokaz przedpremierowy) do 14 marca, na Małą Scenę.

(-)
Materiał Teatru
3 marca 2018
Portrety
Martyna Majewska

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia