Czy wszyscy ludzie są potworami?

"Najdroższy" - reż. Wojciech Adamczyk - Teatr Współczesny w Warszawie

Jeśli nagle żona, która rzuciła cię dla innego chce wrócić, jeśli kobieta, która nie zwracała na ciebie uwagi chce pójść z tobą do łóżka, jeśli bogaty przyjaciel chce, żebyś koniecznie spotkał się z jego szefem, to wiedz, że wiedz, że nadciągają kłopoty!

Co bezrobotny absolwent prawa robi w ponad pięciuset metrowym mieszkaniu urządzonym zgodnie z dosyć nietypowym gustem dekoratorskim? W mieszkaniu, w którym na ścianach można podziwiać „oryginalne" dzieła sztuki nowoczesnej? Główny bohater sztuki – nieporadny Pignon (Andrzej Zieliński) już od pierwszych słów wzbudza w widzu uczucia litości, ale i sympatii. Nie sposób nie lubić tego okularnika, prowadzącego monotonny tryb życia, pozostającego nieustannie w cieniu innych osób. Okazuje się jednak, że wystarczy spotkać właściwą osobę w odpowiednim czasie, a życie w jednej chwili może się całkowicie zmienić. Ale czy na lepsze... to się dopiero okaże.

Sztuka „Najdroższy" wystawiana na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie to wybuchowa mieszanka brawurowej gry aktorskiej – w tym ogromna zasługa Sławomira Orzechowskiego w roli Toulousa oraz Andrzeja Zielińskiego w roli Pignona oraz wartkiej akcji, która sprawia, że widz nie nudzi się ani przez chwilę, a dwie godziny spektaklu mijają w błyskawicznym tempie. Jedno wydarzenie pociąga za sobą kolejne, aż w końcu nadchodzi niekonwencjonalny finał. Całości dopełniają zabawne dialogi, których słucha się z prawdziwą przyjemnością. Do tego dochodzi seria nieprzewidzianych zdarzeń i przepis na świetną sztukę gotowy. Salwy śmiechu na widowni mogą to potwierdzać.

Czy wszyscy ludzie są potworami? - to ironiczne pytanie zadaje sobie Pignon, kiedy nagle przypominają sobie o jego istnieniu. Ludzie- potwory martwią się tylko i wyłącznie o siebie, nie dbają o innych, postępują niemoralnie, aby osiągnąć korzyści. Czy jeśli masz odpowiednią ilość gotówki to możesz sobie pozwolić na wszystko? Czy można kupić miłość i przyjaźń? Czy te dwie wartości są bezcenne? Pignon, mimo urazów żywionych do poszczególnych osób. chce im pomóc niczym miłosierny Samarytanin. To postawa godna pochwały, ale raczej rzadko spotykana w dzisiejszych czasach... Ostatecznie i do Pignona uśmiecha się los , on także wreszcie wychodzi z cienia i spotyka osobę, która go rozumie i pozwala żyć niemal beztrosko.

Łatwa, lekka w odbiorze i przyjemna – te wszystkie trzy warunki spełnia sztuka Francisa Vebera „Najdroższy" grana w Teatrze Współczesnym w Warszawie. To pełen humoru, świetnie demaskujący ludzką obłudę spektakl dla każdego, niezależnie od wieku.

Małgorzata Judziewicz
Dziennik Teatralny Warszawa
25 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia