Czy zakochałeś się już w musicalu?

Sezon 2017/2018 w Teatrze Syrena

2 premiery, niemal 300 spektakli i ponad 20 koncertów, więcej niż 83 tysiące widzów, około 2500 uczestników lekcji teatralnych i warsztatów dla najmłodszych oraz nowe hasło „Zakochaj się w musicalu!" – takim bilansem kończy się sezon 2017/2018 w stołecznym Teatrze Syrena.

 

We wrześniu 2018 roku kierownictwo Teatru przejęli Jacek Mikołajczyk i Marcin Zawada, obaj zaangażowani w polską scenę musicalową, współprowadzący niedzielną audycję „Ten cały musical" w radiowej Dwójce. W działalności Teatru przy Litewskiej, który zgodnie ze swym nowym hasłem pragnie przekonać widzów, by zakochali się w musicalu, rozpoczęła się kolejna epoka.

W tym duchu utrzymane były dwie premiery zaproponowane w tym sezonie: polska premiera musicalu „Czarownice z Eastwick" w reżyserii i przekładzie Jacka Mikołajczyka oraz spektakl muzyczny „BEM! Powrót Człowieka-Armaty" w reżyserii Michała Walczaka. Marcowa premiera „Czarownic", największej musicalowej produkcji w historii Teatru Syrena, była też dobrą okazją do tego, by po kilkunastu latach otworzyć teatralny orkiestron i wprowadzić do spektakli muzykę na żywo. Za pulpitem dyrygenckim stanął Tomasz Filipczak, pianista i aranżer, kierownik muzyczny popularnego programu „Jaka to melodia?", a od maja nowy kierownik muzyczny Teatru.

Muzyczna karta w dziejach Syreny nigdy nie została zamknięta. Od początku swego istnienia Teatr przy Litewskiej był miejscem wystawiania spektakli muzycznych, fars czy widowisk kabaretowych. Obok komedii i musicali – jak „Hallo Szpicbródka" czy „Kariera Nikodema Dyzmy" – na scenie przy Litewskiej pojawiają się także koncerty. Na scenie Syreny platynową płytę odebrał Wojtek Mazolewski, urodzinowy koncert dała Monika Borzym, a hołd Wisławie Szymborskiej złożyły Kasia Klich, Kasia Nosowska, Monika Borzym i Bela Komoszyńska.

Teatr Syrena gościł spektakle organizowanego przez Instytut Teatralny przeglądu „Nówka Sztuka" oraz Sandomierską Akademię Musicalu. Tu swoje piąte urodziny obchodziła grupa teatralna Pożar w Burdelu. W czerwcu świętowaliśmy 300. wystawienie popularnego spektaklu „Dzieci z Bullerbyn". Ruszyły też zapisy na 7. edycję warsztatów teatralnych dla dzieci w ramach programu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielu rodziców skorzystało z programu „Niania w teatrze", zostawiając swoje dzieci pod opieką teatralnych niań w czasie spektakli.

Mimo sezonu urlopowego Syrena nie zwalnia tempa. Trwają próby do wyczekiwanej wrześniowej premiery musicalu „Rodzina Addamsów", realizowanego w kooprodukcji z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Najbardziej upiorna rodzinka w historii musicalu opanuje scenę przy Litewskiej 3 już we wrześniu.

Zatem... zakochaj się w musicalu!

 

Joanna Mariuk
Materiał Teatru
4 lipca 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...