Czym skorupka...

"Hamlet" - reż. Dariusz Wiktorowicz - Teatr Wóz Tespisa w Katowicach, Teatr Groteska w Krakowie

Czy „Hamlet" w ogóle nadaje się dla dzieci? Oczywiście, że tak! Dotyczy bowiem spraw najważniejszych dla każdego człowieka. – nawet małego. Śmierć czy utrata ojca, bunt przeciwko rodzicom, miłość i odrzucenie, sens życia, przemijanie i wieczność, wybór moralny, prawa rządzące światem: czy są sprawy bardziej uniwersalne? Dziecko zrozumie zarówno problemy Hamleta, jak i jego wahanie i niezdecydowanie – choć być może na poziomie bardziej fabularnym niż psychologicznym. Kiedy zresztą zarażać Szekspirem, jeśli nie w młodym wieku? Wiadomo wszak, że „Czym skorupka za młodu nasiąknie,...".

Główną ideą projektu pt. "Baśnie Pana Szekspira" jest realizacja „Hamleta" przepisanego specjalnie dla widza w wieku szkolnym. Zależy nam zwłaszcza na dotarciu do miejscowości, w których nie ma teatrów repertuarowych, i umożliwieniu im uczestnictwa w kulturze.

Stowarzyszenie Teatralne "Tespis" przeprowadziło badania wśród widzów oraz wiele rozmów z nauczycielami i uczniami szkół podstawowych. Wynika z nich, że w programach nauczania teatr jest w zasadzie nieobecny. Dzieci rzadko mają szansę obejrzeć spektakle, i to nawet w miejscowościach, w których funkcjonuje przynajmniej jeden teatr z repertuarem dla widzów młodych. A co dopiero w miejscowościach, w których nie ma żadnego teatru, a najbliższy znajduje się kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od szkoły? W takich wypadkach często jedyny kontakt z teatrem polega na sporadycznych występach niewielkich objazdowych grup teatralnych. Niestety zdarza się, że jakość prezentowanych przedstawień (z różnych powodów) pozostawia wiele do życzenia, i nie niosą one z sobą ogólniejszej wiedzy o dramacie, scenografii, muzyce teatralnej, czy sztuce aktorskiej. Przy pomocy kilkudziesięcioosobowego zespołu współpracowników, Stowarzyszenie przez cały rok monitoruje repertuary teatrów dla dzieci w całej Polsce. Wyniki są dość przygnębiające: oprócz kilku interesujących pozycji, na teatralnych „afiszach" prawie nie pojawiają się przedstawienia zrealizowane na podstawie adaptacji dzieł wielkiej literatury dramatycznej i innych znaczących utworów literackich. Jednocześnie na ofertę kulturalną - w tym również teatralną - większość nauczycieli i uczniów odpowiadała pozytywnie, a często nawet entuzjastycznie. Aby zatem odpowiedzieć na tę potrzebę, Stowarzyszenie opracowało program teatralno--edukacyjny „Baśnie Pana Szekspira". Polega on na stworzeniu cyklu spektakli teatralnych na podstawie największych dzieł Williama Szekspira i dotarciu z nimi do miejsc, gdzie taka oferta jest najbardziej potrzebna. Pragniemy nie tylko umożliwić dzieciom uczestnictwo w kulturze, ale także zaprezentować im to, co najlepsze w teatrze.

Była już "Burza" i "Romeo i Julia", dziś proponujemy „Hamleta". Dlaczego? Bo to największe dzieło teatralne wszech czasów, które mówi o człowieku rzeczy ważne, uniwersalne; ciekawe, bo trudne do uchwycenia. O doniosłości wpływu tej sztuki na kulturę światową mogą świadczyć liczne nawiązania literackie, realizacje teatralne, ekranizacje, nawet parodie. Odegranie postaci Hamleta jest na całym świecie uważane za ukoronowanie mistrzostwa aktorskiego. Ten młody duński książę wyznacza nowe kierunki literaturze i sztuce.

Zobaczycie najbardziej przyjaznego, najpogodniejszego, najpiękniejszego i najprawdziwszego z Hamletów jakiego w przedstawieniu dla młodych ludzi widziano w Polsce. Hamlet z Baśni Pana Szekspira z pewnością spodoba się wam za jego uczciwość, dobroć, mądrość i bezgraniczne oddanie swoim zasadom.

Młody widzu, przyjdź na "Hamleta" do Teatru Wóz Tespisa, a wyjdziesz usatysfakcjonowany nie tylko samym przedstawieniem ale przede wszystkim tym, że zobaczyłeś i zrozumiałeś coś, czego nie widział i tym bardziej nie zrozumiał jeszcze prawie nikt z twoich rówieśników i niewielu dorosłych. Jesteśmy przekonani, że "Hamlet", który spodoba się tobie z pewnością spodobałby się także samemu Panu Szekspirowi.

Ryszard Klimczak
Teatr dla Was
28 października 2016

Książka tygodnia

Czescy ekspresjoniści
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Jindřich Chalupecký

Trailer tygodnia